Reklama
Reklama

Amerykański lek na koronawirusa dotarł do Poznania. Będą nim leczeni najciężej chorzy pacjenci

fot. UMP
fot. UMP

Poznański szpital jest jednym z zaledwie kilku ośrodków w Polsce, jakie stosują tę terapię.

W szpitalu stosujemy leczenie w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - podkreśla prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. W tej chwili nie ma jednego skutecznego remedium na Covid-19, cały czas na nie czekamy. Stosujemy więc inne dostępne leki, które wykazują działanie anty-SARS-Cov-2. Najnowszym z nich jest remdesiwir, amerykański lek, który dotarł do nas w piątek -dodaje.

Zdaniem ekspertów nie każdy hospitalizowany w poznańskim szpitalu może być leczony remdesiwirem - wszystko zależy od stanu pacjenta. Najnowszy lek podaje się tylko najciężej chorym. Ci w lżejszym stanie w pierwszej kolejności otrzymują arechin - lek przeciwmalaryczny, który przez lata stosowany był m.in w leczeniu reumatologicznym.

Ten podstawowy lek lekarze łączą z lekami antyretrowirusowymi, stosowanymi m.in. w leczeniu wirusa HIV. W miarę potrzeby pacjentowi podaje się również antybiotyki - najczęściej te o szerokim spektrum, działające na wiele rodzajów bakterii, którym wirusy mogą torować drogę.

Jeśli po około dwóch tygodniach leczenia choroba nadal postępuje, a u pacjenta pojawia się ostra niewydolność oddechowa, może pojawić się ryzyko wystąpienia tzw. burzy cytokinowej. To nadmierna reakcja układu odporonościowego organizmu, który - by walczyć z chorobą - zaczyna wytwarzać bardzo dużo specjalnych białek, tzw. cytokin. Im więcej cytokin, tym bardziej komórki układu odpornościowego są pobudzone do dalszego wytwarzania tych związków. W ten sposób tworzy się niekontrolowana reakcja łańcuchowa, która może być bardzo groźna dla organizmu - przekazują miejscy urzędnicy.
W takiej sytuacji lekarze z poznańskiego szpitala włączają leczenie biologiczne i podają chorym nowoczesne przeciwciało monoklonalne. To tocilizumab, lek stosowany już wcześniej w Polsce np. w chorobach reumatycznych - dodają.

Obiecujące wyniki może przynieść również podanie pacjentom surowicy ozdrowieńców - i poznański szpital ma ją również w swoich zapasach. Odpowiednio zabezpieczone osocze znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Jeśli choroba nadal postępuje, a pacjent znajduje się w bardzo ciężkim stanie klinicznym, z ostrą niewydolnością oddechową - dopiero wtedy może być leczony remdesiwirem. Pierwsza partia tego leku dotarła do Poznania w piątek, za pośrednictwem producenta, amerykańskiej firmy Gilead Sciences. Szpital im. J. Strusia jest jednym z zaledwie kilku ośrodków w Polsce, w jakich stosuje się tę terapię - przekazują urzędnicy.
Lek nie jest zarejestrowany w Polsce, ale o możliwości jego zastosowania w walce z koronawirusem zdecydowała Komisja Europejska. Wcześniej stosowany był w leczeniu gorączki krwotocznej Ebola - następnie okazało się, że sprawdza się też w walce z koronawirusami typu SARS i MERS - dodają.

Lek działa jako fałszywy analog - wyjaśnia prof. Iwona Mozer-Lisewska. Wbudowuje się do kluczowego enzymu łańcucha RNA wirusa i dzięki temu stopuje jego namnażanie się. Podczas podawania tego leku niezmiernie ważna jest współpraca z anestezjologami - na szczęście u nas przebiega ona doskonale -dodaje.

Obecnie w poznańskim szpitalu takie leczenie będzie mogło być zastosowane wobec 3 chorych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro