Reklama
Reklama

Od poniedziałku działają punkty pobrań dla osób w kwarantannie. Trzeba mieć "przepustkę", by na badanie podjechać

Zdjęcie ilustracyjne | fot. DarkoStojanovic / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

Dzięki nowo otwartym punktom pobrań każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 12 dniu jej odbywania, skorzysta z bezpłatnego testu na obecność wirusa Sars-Cov-2. Wielkopolski oddział NFZ we współpracy z wojewodą oraz szpitalami od poniedziałku uruchomił 16 punktów pobrań.

Jak to działa? Osoba przebywająca w kwarantannie otrzymuje SMS-a. Jest on jednocześnie "przepustką" do opuszczenia miejsca odbywania kwarantanny, ale tylko na czas wykonania testu w 12 dniu kwarantanny. Do punktu pobrań należy podjechać własnym samochodem. W niektórych miejscach wymaz zostanie pobrany od osoby bez opuszczania pojazdu, w innych - trzeba będzie zostawić auto w wyznaczonym miejscu i pokonać pieszo kilka metrów wydzieloną bezpieczną ścieżką, która nie krzyżuje się z żadnymi innymi drogami - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

Placówkom, które zdecydowały się prowadzić punkty pobrań, pieniądze za gotowość oraz za każdy wymaz przekaże NFZ. To 300 złotych za dobę i 21 złotych za pobranie próbki.

Według najnowszych danych obecnie w Wielkopolsce na kwarantannie przebywa ponad 11 tysięcy osób. 2290 z nich zostało objętych kwarantanną decyzją inspekcji sanitarnej po kontakcie z osoba zakażoną, 4500 osób przebywa na kwarantannie po przekroczeniu granicy - reszta to osoby ze wspólnego zamieszkania zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy.

Wykaz punktów pobrań dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz na pacjent.gov.pl. Wielkopolski NFZ zawarł dotychczas 17 umów na prowadzenie punktów pobrań (jeden z nich rozpocznie działalność za tydzień). W Poznaniu - ze Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego UMP przy ul. Długiej oraz ze Szpitalem Klinicznym im. H. Święcickiego UMP, który punkt pobrań utworzył przy Uniwersyteckim Laboratorium (ul. Rokietnicka). Punkty pobrań zostały uruchomione także przez szpitale w Czarnkowie, Gnieźnie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Międzychodzie, Środzie Wielkopolskiej, Pleszewie, Rawiczu, Chodzieży, Kępnie, Lesznie, Śremie, Wolsztynie, Gostyniu. Do realizacji tego zadania przygotowuje się Szpital w Koninie - kończy rzeczniczka.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
26.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro