Reklama
Reklama

W zabytkowym budynku byłego więzienia będą uczyć się studenci

fot. Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza / FB

Z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie budynku po kaliskim zakładzie karnym wystąpiła kilka miesięcy temu Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz płk dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie podpisali w piątek akt notarialny dotyczący przekazania nieruchomości po dawnym zakładzie karnym na rzecz uczelni.

Obiekt stanowi własność Skarbu Państwa. Jego przekazanie było możliwe dzięki zarządzeniu Wojewody Wielkopolskiego. Zgodę wyraził również Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków z uwagi na wpis obiektu do rejestru zabytków. Podpisana właśnie umowa darowizny zakłada przeznaczenie nieruchomości na utrzymanie pomieszczeń uczelni publicznych.
Budynek, który był problemem dla miasta, stanie się wizytówką Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Z pewnością będzie ją wyróżniał na tle innych uczelni. Mam nadzieję, że obiekt zabytkowy, jakim jest dawny zakład karny, który znajduje się już w rękach służb więziennych, będzie przypominał o bogatej, ponad 100-letniej historii więziennictwa w Polsce - powiedział prezydent Krystian Kinastowski. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania obiektu - dodał.

Jest to dla nas bardzo ważny dzień. Rozpoczynamy nową erę kształcenia służb penitencjarnych w Kaliszu. Architektura obiektu jest korzystna, a kształcenie w obszarze penitencjarnym może być tu realizowane w sposób praktyczny, czytelny, dzięki czemu zwiększamy jego profesjonalizm. Obiekt po Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wraz z dawnym zakładem karnym to kontynuacja tradycji edukacyjnych w zakresie więziennictwa - powiedział płk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Będziemy poszerzać zakres kształcenia i badań, poza kształceniem więzienników prowadzimy kursy i szkolenia, planujemy także kolejne formy studiów - dodaje.

Jak informują kaliscy urzędnicy władze uczelni zapewniają, że będą dbać o aspekt historyczny i społeczny obiektu. Będzie on otwarty dla mieszkańców. Wkrótce na terenie dawnego zakładu karnego rozpoczną się prace mające na celu odtworzenie instalacji, odświeżenie i przygotowanie go do zajęć praktycznych w obiektach typowo więziennych. Władze uczelni liczą na rozpoczęcie kształcenia w obiekcie jeszcze w tym roku - tłumaczą urzędnicy.
Wartość przekazanej nieruchomości wynosi blisko 2,7 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro