Reklama
Reklama

Ognisko ASF na jednej z ferm w powiecie poznańskim. Trwają badania trzody chlewnej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. skeeze / pixabay.com

Właśnie rozpoczęły się badania trzody chlewnej w strefach objętych obostrzeniami wynikającymi z rozporządzenia wojewody wielkopolskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego.

Działania inspekcji weterynaryjnej mają związek z wykryciem 5 kwietnia br. w miejscowości Więckowice (pow. poznański) ogniska ASF na jednej z ferm trzody chlewnej.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Takie działania są warunkiem koniecznym, aby możliwe zostało zniesienie ograniczeń obrotu żywcem, który aktualnie musi być utrzymany w związku z zagrożeniem chorobą - mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas spotkania z udziałem między innymi wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Andrzeja Żarneckiego oraz Wiesławy Nowak - dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Badania próbek krwi przeprowadzi poznańskie laboratorium. Ujemne wyniki badań ponad 12 tys. prób pozwolą na skrócenia obowiązywania nakazów i zakazów w strefach zapowietrzonej i zagrożonej ujętych w rozporządzeniu wojewody - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro