Reklama
Reklama

Ognisko ASF na jednej z ferm w powiecie poznańskim. Trwają badania trzody chlewnej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. skeeze / pixabay.com

Właśnie rozpoczęły się badania trzody chlewnej w strefach objętych obostrzeniami wynikającymi z rozporządzenia wojewody wielkopolskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu poznańskiego i szamotulskiego.

Działania inspekcji weterynaryjnej mają związek z wykryciem 5 kwietnia br. w miejscowości Więckowice (pow. poznański) ogniska ASF na jednej z ferm trzody chlewnej.

Takie działania są warunkiem koniecznym, aby możliwe zostało zniesienie ograniczeń obrotu żywcem, który aktualnie musi być utrzymany w związku z zagrożeniem chorobą - mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas spotkania z udziałem między innymi wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Andrzeja Żarneckiego oraz Wiesławy Nowak - dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Badania próbek krwi przeprowadzi poznańskie laboratorium. Ujemne wyniki badań ponad 12 tys. prób pozwolą na skrócenia obowiązywania nakazów i zakazów w strefach zapowietrzonej i zagrożonej ujętych w rozporządzeniu wojewody - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
24℃
15℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro