Reklama
Reklama

MPK o decyzjach w związku z koronawirusem: "minimalizujemy skutki kryzysu dla pracowników"

fot. MPK Poznań

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odnosi się do informacji o zmianach, jakie wprowadzono w przedsiębiorstwie w związku z pandemią koronawirusa.

Jak podkreśla MPK, wszystkie działania podejmowane przez spółkę mając na celu ochronę miejsc pracy. Właśnie dlatego zdecydowano się na ograniczenie o 20% wymiaru czasu pracy części pracowników administracyjno-technicznych. - Duża część mediów skupiła się wyłącznie na jednym aspekcie wprowadzanych zmian, uwypuklając, że nie dotyczyły one wszystkich osób pracujących na rzecz przedsiębiorstwa. Tymczasem uzasadnienie takiego stanowiska jest proste: Ograniczony został czas pracy osób, które realnie tej pracy mają aktualnie mniej. Jesteśmy przekonani, że nie byłoby społecznie sprawiedliwe wprowadzanie takich samych ograniczeń wobec osób, które w związku z pandemią koronawirusa wykonują więcej zadań, często wykraczających poza 8-godzinny czas pracy. Bo to obecny zakres pracy, a nie zajmowane stanowisko, był podstawą do objęcia, bądź nie, ograniczonym wymiarem czasu pracy - zaznacza MPK.

Jak podkreśla spółka, ograniczenie wymiaru czasu pracy nie dotyczy kierowców i motorniczych, pracowników Nadzoru Ruchu, Inżynierii Ruchu, zespołu dyspozytorów Centralnej Dyspozycji Mocy i ewidencji zdarzeń i prac utrzymaniowych oraz kadry kierowniczej itd. - Nie obejmuje zatem wszystkich stanowisk istotnych dla funkcjonowania komunikacji miejskiej w Poznaniu, także w związku ze znaczącym zwiększeniem absencji i związaną z tym koniecznością zapewnienia ciągłości pracy jednostek.

Nie oznacza to jednak, że kierowcy, motorniczy i pracownicy zaplecza technicznego nie odczuwają skutków pandemii. Wprowadzono im równoważony czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy. - Otrzymują oni wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak w okresie przed pandemią, a nadpracowane godziny mogą odebrać w formie wolnego, ale i odwrotnie - jeśli w pewnych miesiącach pracy będą mieli mniej, w kolejnych będą musieli odpracować godziny, nie uzyskując za to dodatkowego wynagrodzenia. Konieczna jest bowiem rezygnacja z nadgodzin.

MPK o obecnej sytuacji mówi "nie mająca precedensu we współczesnej historii komunikacji". - Niełatwe, ale podjęte w odpowiednim czasie decyzje mają szczególne znaczenie z uwagi na to, że trudno dziś przewidzieć ogrom skutków, w tym gospodarczych, które po sobie pozostawi pandemia koronawirusa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro