Reklama

Ostrów Tumski będzie mieć niezwykłą historyczną atrakcję

fot. UMP
fot. UMP

Wyeksponowane tu zostanie Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy.

W pobliżu Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo powstanie przestrzenna ekspozycja z artystycznego szkła. - Będzie ona miała formę obrysu wokół kościoła (to właśnie pod tą budowlą, pod ziemią leżą relikty pałacu i kaplicy). Konstrukcja pokaże założenia architektoniczne budowniczych z X wieku - zapowiadają urzędnicy. Dzięki oświetleniu ekspozycję będzie można oglądać także w nocy.

To jednak nie koniec. - Wypięknieje także teren wokół kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń - wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Ostrów Tumski zyska też inną atrakcję - za pomocą elementów z brązu odtworzony zostanie przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. - Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

Prace budowlane mają się rozpocząć wkrótce, a przygotowania i ewentualne rozbiórki zaplanowano jeszcze w maju. Całość ma być gotowa w tym roku. Projekt "Tu się wszystko zaczęło" będzie kosztować 10,5 mln złotych. W jego ramach już oddano do użytku instalację edukacyjną nawiązującą formą do historycznego przekroju wału grodu poznańskiego. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro