Reklama

Poznań zaoszczędzi na energii elektrycznej

fot. gyulavari / freeimages.com
fot. gyulavari / freeimages.com

Po raz kolejny Poznań, okoliczne gminy i miejskie spółki zdecydowały się na grupowy zakup energii w ramach Poznańskiej Grupy Zakupowej. Pozwala to obniżyć ceny i wypracować oszczędności.

W środę prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał porozumienie dotyczące utworzenia Poznańskiej Grupy Zakupowej. Kolejnym krokiem będą przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego realizowane przez Oddział Miejskiego Energetyka.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak informują miejscy urzędnicy w skład Poznańskiej Grupy Zakupowej wchodzą podległe miastu jednostki (m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, ZDM, ZTM, ZZM), podmioty z nim związane (m.in. miejskie spółki), gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las i Szamotuły) oraz inne podmioty. Wspólna inicjatywa została podjęta już po raz 9. Przystąpiło do niej 64 uczestników.

Grupa zakupowa zwiększa siłę nabywczą, co przyczynia się do możliwości wynegocjowania niższej ceny zakupu. Każdego roku Miasto Poznań wydaje kilkanaście milionów złotych na zakup energii elektrycznej. Aby ograniczyć te wydatki, już w 2011 roku podjęto działania zmierzające do utworzenia grupy zakupowej w oparciu o zasadę TPA (ang. Third-party Access - zasada dostępu stron trzecich). TPA polega na udostępnianiu stronom trzecim infrastruktury sieciowej, co umożliwia kupno energii elektrycznej od dowolnego sprzedawcy. Przed wejściem w życie zasady TPA, sprzedawcą energii elektrycznej był właściciel sieci dystrybucyjnej w danym rejonie - tłumaczą miejscy urzędnicy.

Skumulowane oszczędności Poznańskiej Grupy Zakupowej osiągnięte w latach 2012-2020 to prawie 280 mln złotych, a Miasta Poznania - prawie 50 mln. Dodatkowe oszczędności, jakie uzyskuje grupa, wynikają ze stosowania mechanizmu indeksacji cen oraz braku opłaty handlowej (naliczanej w przypadku zawierania umowy kompleksowej) - dodają przedstawiciele miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro