Reklama
Reklama

Poznań chce ciąć budżety rad osiedli? "Parlamentarzyści w ten sposób chcą zwrócić na siebie uwagę"

fot. Bartłomiej Wróblewski FB

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski umieścił na Facebooku post, który zaniepokoił mieszkańców.

- Władze Poznania, które ciągle mówią o obywatelskości, planują duże cięcia w budżetach rad poznańskich osiedli. To znacznie osłabi, a być może wręcz sparaliżuje ich działalność, uderza w samą istotę lokalnych samorządów. Piszę do Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, że to wbrew Jego oficjalnym deklaracjom o szacunku dla mieszkańców i samorządności; że brak jest zgody na takie traktowanie Poznaniaków. Z tej decyzji trzeba się po prostu szybko wycofać - pisze Wróblewski.

Do sprawy odniósł się na środowej konferencji Jacek Jaśkowiak. - Nie planujemy takich cięć, ale może ten wpis wiąże się z pismem, które rozesłaliśmy do wszystkich wydziałów z pytaniem o możliwości szukania oszczędności - wyjaśniał. Zdaniem prezydenta Poznania parlamentarzyści "jak Wróblewski czy Szynkowski vel Sęk" umieszczają takie wpisy w mediach społecznościowych, by zwrócić na siebie uwagę. Deklarują też pomoc, która zdaniem Jaśkowiaka "sprowadza się do napisania pisma do mnie, żebyśmy tu dali więcej lub nie zabierali". - A parlamentarzyści mają możliwości realnego działania, szczególnie z partii rządzącej. Oczekiwałbym albo znalezienia pieniędzy, nie na zasadzie, że budżet miasta ma dołożyć lub konkretnego pomysłu - dodał.

Głos zabrał też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Środki przeznaczone dla poznańskich osiedli szybko rosną w kadencji Prezydenta Jacka Jaśkowiaka. W okresie 2015 - 2019 wzrosły o 64% do poziomu 54 mln (w ujęciu średniorocznym). Nie jest prawdą, że Miasto podjęło decyzję, która "osłabi, wręcz sparaliżuje działalność i uderzy w samą istotę lokalnych samorządów". Decyzja o ewentualnych korektach będzie podyktowana sytuacją finansową Miasta, związaną z zamrożeniem gospodarki, wywołanym działaniami rządu w okresie epidemii. Na marginesie dodam, że zeszłoroczne decyzje rządu spowodowały w mieście uszczerbek dochodów na poziomie 175 mln plus 100 mln dodatkowo na oświatę, a mimo to środki bezpośrednio naliczane dla osiedli nie zostały obcięte - pisze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro