Reklama
Reklama

W Wielkopolsce przeznaczono 15 milionów litrów spirytusu do produkcji środków dezynfekujących

fot. IAS Poznań
fot. IAS Poznań

Duża część gospodarki została przestawiona na produkcję środków dezynfekujących.

W Wielkopolsce funkcjonuje obecnie 12 podmiotów zajmujących się produkcją alkoholu skażonego. Od początku pandemii skupione są one na wytwarzaniu skażonego spirytusu.

W ramach nadzoru akcyzowego produkt przechodzi "przez ręce" Krajowej Administracji Skarbowej. Tylko w marcu produkcja wyniosła 15 milionów litrów.

- Spirytus jest wyrobem akcyzowym, dlatego też jego produkcja i przerób, w tym np. skażanie, podlega kontroli sprawowanej przez urzędy celno-skarbowe. Zastosowanie spirytusu może być wielorakie. Jeśli jest on przeznaczony do produkcji alkoholi konsumpcyjnych, podlega opodatkowaniu akcyzą. Spirytus przeznaczony na inne cele, np. do produkcji środków dezynfekcyjnych, jest z niej zwolniony - tłumaczy KAS.

- W obecnej sytuacji pandemii wywołanej koronawirusem spirytus, jako podstawowy surowiec w produkcji środków odkażających, stał się produktem wręcz strategicznym. W ostatnich dwóch miesiącach wielokrotnie wzrosło więc zapotrzebowanie na ten wyrób - a tym samym również ilość pracy funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, którzy sprawują urzędowy nadzór nad jego przerobem - dodają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro