Reklama
Reklama

Koronawirus u pracownika Solarisa: znamy stanowisko firmy

fot. Solaris Bus & Coach
fot. Solaris Bus & Coach

Wracamy do sprawy zakażenia koronawirusem jednego z pracowników fabryki Solaris Bus & Coach SA.

W sobotę pisaliśmy o mężczyźnie, który nie miał żadnych objawów, ale test przeprowadzono u niego po kontakcie z zakażonym. Informację udało nam się potwierdzić, jednak próba kontaktu z przedstawicielami firmy okazała się nieskuteczna.

Stanowisko firmy poznaliśmy w poniedziałek. - W dniu 1 maja bieżącego roku, w późnych godzinach wieczornych, zostaliśmy poinformowani przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wągrowcu, o tym, że jeden z naszych pracowników został poddany testowi na obecność koronawirua/COVID-19. Test dał wynik pozytywny. W związku z tym, Zarząd firmy Solaris podjął decyzję o wstrzymaniu pracy w dniu 2 maja w celu przeprowadzenia dodatkowej dezynfekcji powierzchni produkcyjnych i socjalnych w dniach 2 i 3 maja - poinformował Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu ds. elektromobilności i PR.

Zakażony pracownik czuje się dobrze i nie jest hospitalizowany.

- Jednocześnie informujemy, że najbliżsi współpracownicy osoby zdiagnozowanej jako zakażona, zostali poddani obowiązkowej kwarantannie nałożonej przez Stację Sanitarno- Epidemiologiczną . Ponadto, jako firma, podjęliśmy szersze działania profilaktyczne i objęliśmy dodatkową kwarantanną grupę około 25 współpracowników. Osoby te zostały poinformowane indywidualnie o obowiązku pozostania w domu - przekazał Figaszewski.

Od 4 maja w firmie wznowiono pracę, stosując się do reżimu sanitarnego. Przedstawiciel firmy zapewnił, że w Solarisie od połowy marca obowiązuje szereg procedur i środków prewencyjnych, wypracowanych i wprowadzonych w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi, mających na celu zminimalizowanie możliwości zakażenia pracowników koronawirusem. - Między innymi jest to obowiązkowy pomiar temperatury ciała dla wszystkich osób wchodzących na teren firmy, korzystanie z rękawiczek i maseczek ochronnych, organizacja pracy w taki sposób, aby ograniczać kontakty między pracownikami, dezynfekcja pomieszczeń produkcyjnych i szatni oraz wydłużenie przerwy między zmianami. Większość pracowników administracyjnych pracuje zdalnie. Ponadto pracownicy w wieku 60 lat i więcej, mogą pozostać w domu. Firma Solaris w trosce o zdrowie swoich pracowników, od bardzo wczesnego etapu wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce, podjęła szereg działań, znacznie bardziej rozbudowanych niż te, które wynikają z obowiązujących przepisów - podkreślał Figaszewski.

U pracowników, których poddano "wewnętrzną" kwarantanną, mają być przeprowadzone testy na obecność koronawirusa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro