Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak zwrócił się do poznaniaków: "doświadczamy dzisiaj największego od 30 lat kryzysu państwa"

fot. UMP

Prezydent Poznania w Święto Konstytucji 3 Maja odnosi się do współczesności.

Jak podkreślił prezydent Poznania, dotąd rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja celebrowano radośnie i rodzinnie na placu Wolności. - Tym razem zostajemy w domu i to dobra okazja do głębszej refleksji nad istotą wydarzenia sprzed 229 lat. Czy i dlaczego jest ono dzisiaj powodem do dumy? Może jest lekcją, którą warto przerabiać co roku - pyta Jacek Jaśkowiak.

Zdaniem prezydenta Poznania dzisiaj wydarzenie sprzed 229 lat jest "symbolem walki ducha postępu i rozwoju z paraliżującym trendem stagnacji, z dającym fałszywe poczucie moralnej wyższości konserwatyzmem czy też prymitywną zachłannością". - Być może obecną sytuację polityczną w Polsce trudno porównać do kryzysu sprzed dwóch wieków, ale niewątpliwie patrząc chociażby na kwestię wyborów prezydenckich, doświadczamy dzisiaj największego od 30 lat kryzysu państwa. Obecne elity rządzące zakwestionowały najważniejsze założenia, na których, jako wspólnota, budowaliśmy nasze państwo, wydobywając je z pokomunistycznej zapaści. Następują próby odejścia od modelu trójpodziału władzy. Gardzi się praworządnością, systemowo łamie konstytucję - mówi Jacek Jaśkowiak.

- Podobnie jak 229 lat temu widzimy próby odżegnywania się od wartości i standardów Europy Zachodniej, a do rangi cnoty wynoszone są, przy wsparciu części hierarchów Kościoła, nasze ułomności i patologie. Wówczas opamiętanie przyszło za późno. Konstytucja 3 Maja była próbą obrony Polski i realizacji idei nowoczesnego państwa, która niestety się nie powiodła. Zwyciężyło wstecznictwo i partykularne interesy. Nie powtórzmy tego błędu! Najwyższy czas, by zacząć działać ponad podziałami, kierując się dobrem obywateli i polską racją stanu, w oparciu o dobre wzorce. Życzę państwu i sobie, aby udało nam się to wspólnie zrealizować - dodał.

Oto pełne wystąpienie prezydenta Poznania:


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro