Reklama
Reklama

Poznań walczy z gryzoniami. W sobotę rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja

fot. Nadia, archiwum
fot. Nadia, archiwum

2 maja w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja. Trutki muszą wyłożyć właściciele nieruchomości, administratorzy oraz dozorcy.

Deratyzacja odbywa się każdego roku i ma na celu zapobieganie powstawania chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy oraz uporządkowanie terenu nieruchomości.


Miejscy urzędnicy proszą, aby w tym roku przeprowadzić akcję wyjątkowo sumiennie. Obecna sytuacja epidemiologiczna, której skutkiem jest m.in. zmniejszony ruch, spowodowała, że gryzonie wychodzą z ukrycia. Można spotkać je już także w ogólnodostępnych miejskich przestrzeniach.


Zgodnie z "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania" deratyzację na terenie swoich posesji mają obowiązek przeprowadzić właściciele i współwłaściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne oraz osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.


Deratyzacja obejmuje szereg działań. Zalecane jest uszczelnienie i naprawa uszkodzeń, które gryzonie mogą wykorzystać do przedostania się do pomieszczeń, w tym np. otwory w drzwiach i podłogach. Istotne jest usunięcie z nieruchomości wszelkich odpadów żywnościowych. Jednak najważniejsze jest prawidłowe wyłożenie atestowanych trutek na gryzonie, najlepiej w pobliżu gniazd lub miejscach żerowania gryzoni
- informują miejscy urzędnicy.


W miejscach wyłożenia preparatów deratyzacyjnych należy umieścić napisy ostrzegawcze o treści: "Uwaga! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom. Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt."


Do zwalczania szczurów i myszy należy używać trutek ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu higieny w Warszawie. Wykaz zalecanych sklepów i firm świadczących usługi deratyzacyjne znajduje się w załączniku - dodają urzędnicy.


Akcja rozpoczyna się 2 maja. Preparaty do zwalczania gryzoni powinny być wyłożone przez dwa tygodnie, do 15 maja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
55.46 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro