Reklama
Reklama

Patriotyczny mural zniknął ze ściany kórnickiej restauracji. Jest stanowisko najemcy

fot. Kórniczanin.pl / FB /archiwum
fot. Kórniczanin.pl / FB /archiwum

Nowy najemca restauracji swoje działanie tłumaczy względami bezpieczeństwa i zapewnia, że w tym samym miejscu powstanie nowy, powstańczy mural.

Jak już wcześniej informowaliśmy mural, który upamiętniał stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego został zamalowany. Informację, jako pierwsi podali dziennikarze TVP Poznań. Wyjaśnieniem okoliczności, jakie towarzyszyły zamalowaniu powstańczego muralu zajęli się też Kibice Lecha Poznań, którzy wraz z Kórnickim Kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego byli inicjatorami przedsięwzięcia, które finansowo wsparte zostało przez Eneę.

W czwartek wieczorem w sprawie odezwał się do nas najemca restauracji przesyłając swoje oświadczenie.

Oto jego pełna treść:

"W nawiązaniu do publikacji w lokalnych mediach dotyczących usunięcia muralu upamiętniającego stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego znajdującego się na ścianie budynku Restauracji "Biała Dama" w Kórniku, jako dzierżawca prowadzący remont Restauracji czuję się w obowiązku zająć stanowisko w sprawie i przedstawić okoliczności związane ze zmianą wyglądu elewacji budynku.

W pierwszej kolejności pragnę wyraźnie podkreślić, że usuniecie muralu nie miało na celu zlekceważenia uczuć patriotycznych - sam bowiem cenię zarówno ideę powstańczą, jak i artystyczne nawiązanie do tego niezwykle ważnego okresu, który ukształtował ówczesną Polskę.

Do usunięcia muralu zostałem zmuszony w następstwie ekspertyzy elewacji wykonanej w ramach prac remontowych prowadzanych w budynku Restauracji. Ujawniono wówczas, że stan warstwy sczepnej tynku jest na tyle zły, że zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Konieczna okazała się renowacja elewacji i w związku z tym - za zgodą właściciela budynku, jak i odpowiednich organów - mural został usunięty. "Zniknięcie" muralu miało jednak od początku charakter tymczasowy. Nie ma sporu, co do tego, że ten patriotyczny akcent powinien powrócić na ulice Kórnika i z tą świadomością podjęliśmy się remontu.

Aktualny wygląd elewacji (w tym jej kolorystyka) został ustalony w porozumieniu z właściwymi podmiotami i wpisuje się w koncepcję rewitalizacji miasta. Również w tym tonie planowany jest nowy mural. Zdaję sobie sprawę, że popełniłem błąd nie informując głównych twórców i sponsorów muralu o planowanych czynnościach. Rozumiem, że usunięcie muralu bez wcześniejszego wyjaśnienia motywacji takiego działania było niewłaściwe. Dostrzegając zatem głosy lokalnej społeczności, a przede wszystkim kibiców Lecha Poznań porozumiałem się z Prezesem Stowarzyszenia Kibiców KOLEJORZ co do koncepcji i formy nowego malunku. Zależy mi, aby kibice jako inicjatorzy powstania muralu mieli czynny udział także w jego przywróceniu.

Niezwykle budująca jest troska o pamięć historyczną, tak wyraźnie widoczna w kontekście zaistniałej sytuacji. Pragnę jeszcze raz zapewnić, że we mnie także zakorzenione są uczucia patriotyczne, a usuniecie muralu podyktowane było wyłącznie względami bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że nowy mural w sposób jeszcze bardziej okazały uczci nasze zwycięskie Powstanie.

Z poważaniem

Zbigniew Wiatr"

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro