Reklama

Będą nowe buspasy na północy Poznania: ich wyznaczanie zacznie się już w poniedziałek!

fot. UM
fot. UM

Kompleksowa siatka buspasów ma usprawnić transport publiczny w czasie budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

Urzędnicy przyznają, że w związku z budową trasy na Naramowice skupiają się przede wszystkim na tym, by sprawnie w trakcie tej inwestycji poruszała się komunikacja publiczna. - Żeby zachęcić do poruszania się autobusami na północy Poznania uruchomimy buspasy, po których będą mogli również jeździć rowerzyści - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wyznaczanie buspasów ma się rozpocząć już w najbliższy poniedziałek, 4 maja. - Będą wdrażane sukcesywnie, ale już przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu skorzystają z nich autobusy linii obecnie obsługujących Winogrady, Naramowice i Piątkowo - tłumaczą urzędnicy.

Transport publiczny w czasie budowy nowej trasy będzie uprzywilejowany. - Liczymy, że rozbudowana siatka buspasów stanowić będzie solidny kręgosłup komunikacyjny na czas inwestycji, dla którego warto będzie ograniczyć podróże samochodem - mówi Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Wiadomo już, że podczas prac budowlanych z ruchu wyłączone zostaną odcinki ulicy Naramowickiej od Słowiańskiej do zjazdu przy Naramowickiej 31, a także od Serbskiej do Lechickiej. Korzystać z tych fragmentów będą mogli jedynie piesi i rowerzyści. - Przejezdne w obu kierunkach pozostaną ulice przecinające: Serbska oraz Włodarska/Ziarnista, a na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej zmieni się organizacja ruchu - dodają urzędnicy.

Gdzie powstaną buspasy? Pierwsze zostaną wyznaczone na ulicy Szelągowskiej, od przystanku Winogrady do Wilczaka, a także w stronę centrum od ul. Winogrady do Na Stoku. Gdy zmieni się już organizacja ruchu związana z budową trasy, inaczej pojadą linie autobusowe. - Zanim to jednak nastąpi, w momencie wykonania kolejnych buspasów, będą z nich już korzystały autobusy kursujące obecnymi trasami - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Kolejne buspasy powstaną na ulicy Murawa w kierunku Słowiańskiej od ronda Solidarności do Słowiańskiej. W drugą stronę buspas powstanie od ronda Solidarności do Lechickiej. - Autobusy zostaną także uprzywilejowane na skrzyżowaniu Murawa/Słowiańska (wlot północny) oraz na skręcie w lewo w ul. Słowiańską.

Buspasy powstaną też na ulicy Słowiańskiej - od Zagrodniczej do Naramowickiej, a w drugą stronę od Zagrodniczej do Murawy. Następny buspas planowany jest na ulicy Serbskiej, między rondem Solidarności i Lechicką w stronę mostu Lecha.

- Sprawny dojazd autobusem do trasy PST ułatwią buspasy na ul. Stoińskiego i ul. Wiechowicza, między ul. Ks. Mieszka I/Szeligowskiego i ul. Łużycką - w obie strony. Pasażerowie będą mogli przesiąść się na przystanku "Kurpińskiego" na Poznański Szybki Tramwaj, który sprawnie dowiezie ich do centrum. Sieć buspasów uzupełni także ul. ks. Mieszka I. Pas dla autobusów wytyczony zostanie na odcinku między ul. Słowiańską i ul. Pułaskiego (w stronę centrum).

To nie koniec. - Nowa infrastruktura dla autobusów przewidziana jest również w rejonie węzła Lechicka/ Naramowicka. W przeciwieństwie do pozostałych pojazdów, autobusy będą mogły skręcić z ul. Lechickiej od strony mostu Lecha w lewo w ul. Murawa oraz w lewo w ul. Naramowicką z wykorzystaniem łącznika przy stacji paliw Lotos.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
12.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro