Reklama
Reklama

W Poznaniu stanęły kontenery, w których bezdomni będą mogli odbyć kwarantannę

fot. UMP
fot. UMP

Kontenery mieszkalne oraz wyizolowane pokoje w ośrodkach będą miejscami schronienia na czas kwarantanny w ramach walki z COVID-19. Z izolacji skorzysta co najmniej 26 osób, które oczekują na przyjęcie do schroniska lub noclegowni.

Osoby, które dotknął problem bezdomności, będą mogły skorzystać z łącznie 10 kontenerów. Wszystkie z nich mają charakter mieszkalny i zostały wyposażone w łóżka, pościele, koce, szafki, stoły i krzesła.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - bo Twoje zdrowie zasługuje na najlepszą opiekę. Blisko morza. Blisko zdrowia. Blisko Ciebie. Zarezerwuj już dziś! www.subaltyk.pl
REKLAMA


Kontenery staną przy Ośrodku dla Osób Bezdomnych nr 1, Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Stowarzyszeniu Dom Pomocna Dłoń w Błońsku oraz Pogotowiu Społecznym. To jednostki, które mają wieloletnie i bogate doświadczenie w zakresie rozwiązywania problemów osób w kryzysie bezdomności - obejmą więc mieszkańców kontenerów odpowiednią opieką w czasie koniecznej izolacji i zadbają o wyposażenie w podstawowy sprzęt.

Organizacja miejsc tymczasowego schronienia dla osób w kryzysie bezdomności jest szczególnie potrzebna - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Nierzadko zdarza się, że takie osoby potrzebują miejsca w noclegowni lub schronisku, a wprowadzone w ośrodkach procedury bezpieczeństwa, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2, uniemożliwiają ich swobodne przyjęcie. Stąd pomysł na 14-dniową izolację bezdomnych oczekujących na przyjęcie do ośrodka. Takie rozwiązanie zabezpiecza potrzebę schronienia osoby, która znalazła się w kryzysie, a jednocześnie jest efektywnym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Działanie to zabezpiecza nie tylko pracowników i mieszkańców samych ośrodków, ale również mieszkańców miasta Poznania korzystających z przestrzeni publicznej - dodaje.

Kontenery zostały postawione nieodpłatnie, natomiast koszt udzielanego wsparcia będzie pokrywany z zasobów poszczególnych organizacji.

Dodatkowo Miasto Poznań wspólnie z organizacjami przygotowało 16 miejsc izolacji dla osób zmagających się z problemem nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Przebywający w miejscach czasowej izolacji będą mieli zapewnione schronienie, posiłki, niezbędną odzież, środki czystości oraz wsparcie opiekuna i pracownika socjalnego. W trakcie pobytu zostaną objęci również pomocą medyczną oraz lekarską - informują miejscy urzędnicy.

Szczegółowe zasady współpracy określone zostały w umowach i wytycznych dotyczących postępowania w przypadku osób bezdomnych uzależnionych, opracowanych przez Zespół ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania, powołany przez prezydenta miasta - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne na dziś ostrzeżenie IMGW. Dotyczy kilku powiatów w naszym regionie
24℃
18℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro