Reklama

Tak wygląda pierwszy polski test na koronawirusa!

fot. ICHB PAN w Poznaniu
fot. ICHB PAN w Poznaniu

Test przygotowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Do produkcji trafił w połowie kwietnia. Do tej pory testy zamawiane były poza Polską i kosztują sporo - 400 złotych za sztukę. Test stworzony w Poznaniu kosztuje jedynie 53 złote.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

Produkcja polskiego testu trwa w radomskim zakładzie Medicofarma. Odczynniki niezbędne do przygotowania testu dostarczają natomiast poznańska firma Future Synthesis oraz gdyńska A&A Biotechnology. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapłaciło już 8 mln złotych za przygotowanie 150 tysięcy testów, które trafią do Ministerstwa Zdrowia. Radomska firma ma ich produkować 20 000 tygodniowo.

- Przedstawiamy najnowsze osiągnięcie IChB PAN - pierwszy polski test na koronawirusa SARS-CoV-2. Zestaw w kompaktowym opakowaniu, co znacznie ułatwia jego transport i magazynowanie (test wymaga odpowiedniej temperatury przechowywania) - chwalą się na Facebooku pracownicy Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Gdy zakończy się produkcja "rządowych" testów, ruszy produkcja testów przeznaczonych na sprzedaż.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro