Piła zaprasza mieszkańców do kina... samochodowego! W Poznaniu też takie powstanie?
W dobie pandemii koronawirusa, gdy kina i teatry są pozamykane, w grę wchodzą nietypowe rozwiązania.
Kino samochodowe powstało w Stanach Zjednoczonych w latach 30-tych ubiegłego wieku i cieszyło się ogromną popularnością wśród Amerykanów. Pomysł próbowano przenosić m.in. na europejski grunt, w tym do Polski, z lepszym lub gorszym skutkiem. Teraz przyszedł czas, by rozwiązania popularne w przeszłości ponownie wcielić w życie.
Jak poinformował prezydent Piły, w drugiej połowie maja miasto zorganizuje pierwszy seans w ramach kina samochodowego dla mieszkańców. Na płycie pilskiego lotniska stanie ekran o powierzchni 50 metrów kwadratowych. - Zgodnie z początkowymi założeniami w ciągu tygodnia będą odbywać się pokazy dwóch filmów. Jednak organizatorzy (Urząd Miasta Piły, MOSiR i RCK w Pile) zakładają możliwość zwiększenia częstotliwości poszczególnych pokazów. Wszystko zależy od poziomu zainteresowania tą ofertą - wyjaśniają urzędnicy.
- Najprawdopodobniej będziemy pierwsi w Polsce. Nie wiemy kiedy będziemy mogli spotkać się na sali kinowej czy teatralnej. Dlatego wracamy do sprawdzonego modelu, czyli kina samochodowego. Ta formuła daje możliwość bezpiecznego, wspólnego oglądania osobom, które na co dzień się nie znają. Samochód będzie dla nich dobrym izolatorem. Co do prezentowanych form, można wyobrazić sobie również organizację koncertów na żywo. Nikt z nas nie wie, kiedy odpowiedzialnie będziemy mogli znieść te wszystkie ograniczenia - mówił w poniedziałek prezydent Piły, Piotr Głowski.
Założenia są takie, że w każdym pokazie udział weźmie maksymalnie 150 samochodów. W każdym pojeździe będą mogły się znajdować maksymalnie dwie osoby. Za seans trzeba będzie zapłacić, ale nie ma to być wysoka cena. W ramach kina samochodowego mają być prezentowane filmy z ostatnich miesięcy, a także te sprzed lat.
Czy w Poznaniu także będzie realizowany taki projekt? Zapytaliśmy o to urzędników. - Kino samochodowe wydaje się formą seansu równie bezpieczną, co projekcja w domu. Dlatego, jeśli tylko nie będzie prawnych i sanitarnych przeszkód, Miasto Poznań nie będzie przeciwne takiej formie działalności kinowej - wyjaśnia Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UM. - Niestety w chwili obecnej Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uznaje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. taka działalność jest zakazana. Wydział Kultury jest w posiadaniu pisma WPWIS, które zawiera taką interpretację przepisów, udzieloną zainteresowanemu uruchomieniem kina samochodowego poznańskiemu podmiotowi - dodaje.
Mimo to w dużych miastach w całym kraju, w tym w Poznaniu, pojawiają się zapowiedzi otwarć Auto Kin przygotowanych przez prywatne podmioty. Pierwszy seans w naszym mieście ma się odbyć 28 maja. Szczegóły nie są jednak jeszcze znane. Być może pomysłodawcy liczą, że do drugiej połowy maja organizacja takich spektakli będzie możliwa pod względem formalnym.