Reklama

Miasto wydaje prawie 0,5 mln złotych rocznie na utrzymanie bezpłatnej miejskiej sieci internetowej WiFi. Będzie rozbudowa

fot. Andrzej Rataj
fot. Andrzej Rataj

Między innymi o koszty pytał miejski radny, Andrzej Rataj.

Zdaniem Rataja bezpłatna miejska bezprzewodowa sieć internetowa jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki sieci z internetu mogą korzystać osoby, które normalnie nie miałyby do niego dostępu. - Zasięg tej sieci jest ograniczony do obszaru, na którym znajdują się punkty dostępowe w technologii wieloradiowej, w tym większa część Osiedla Stare Miasto, część Ostrowa Tumskiego, obszar w ciągu ulic: Głogowskiej, Franklina Roosevelta, Grunwaldzkiej, Jana Henryka Dąbrowskiego, a ponadto dworce autobusowe komunikacji miejskiej: Rataje, Śródka, Piątkowo i Górczyn. Zdarza się jednak, że występują problemy z dostępem do tej sieci internetowej, zarówno w zakresie możliwości korzystania z internetu, jak i ograniczonej prędkości przesyłu danych. Ponadto coraz częściej pojawiają się postulaty zwiększenia obszaru, na którym możliwe jest korzystanie z tej sieci - wyjaśnia radny.

Rataj wystosował interpelację do prezydenta w tej sprawie. Pytał m.in. o koszty utrzymania sieci. - W bieżącym roku w budżecie Miasta Poznania przewidziano kwotę 460 tys. zł na koszty operacyjne związane z utrzymaniem i eksploatacją municypalnego systemu bezprzewodowego dostępu do Internetu. W kwocie tej mieszczą się następujące koszty: operowania siecią, usługi internetowej, transmisji danych, hostingu miejsca w serwerowni pod część centralną systemu, serwisu pogwarancyjnego, energii elektrycznej, najmu miejsca na budynkach pod instalację części punktów dostępowych - wymienia Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Zdaniem urzędników, problemy z korzystaniem z sieci występują sporadycznie i są spowodowane przeważnie awarią urządzeń. Od grudnia 2019 roku miejska sieć "przyspieszyła". - Aktualnie prędkość przesyłu danych zależna jest od warunków propagacji fal radiowych w danym miejscu, właściwości wynikających z topologii sieci oraz poziomu zakłóceń elektromagnetycznych. W ubiegłym roku dokonano także pewnej modernizacji sieci, polegającej na dowiązaniu dodatkowych 10 węzłów radiowych do światłowodowej sieci teletransmisyjnej, co znacząco poprawiło przepływność sieci bezprzewodowej w pewnych obszarach przestrzeni miejskiej. W korzystnych warunkach prędkość transmisji radiowej osiąga nawet kilkadziesiąt megabitów/s - dodaje Guss.

Miasto planuje rozszerzanie sieci. Tylko w tym roku zamontowanych ma zostać 10 dodatkowych punktów dostępowych sieci. Miasto utrzymało na ten cel 15 tysięcy euro dotacji z UE. Wybrano już firmę, która zajmie się rozbudową systemu. - Podjęto także kroki mające na celu pozyskanie dodatkowych środków w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W przypadku przyznania środków możliwa będzie możliwa instalacja kolejnych 10 punktów dostępowych - kończy Guss.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro