Reklama
Reklama

Na ogródkach działkowych przy Taborowej znaleziono płytę nagrobną sprzed ponad 100 lat. Kiedyś był tu cmentarz

Działki przy Taborowej | fot. Google Street View
Działki przy Taborowej | fot. Google Street View

Płytę znalazł jeden z działkowiczów. Leżała wśród odpadów.

Sprawę opisuje portal łazarz.pl. Tablica pochodzi z 1908 roku, a więc ma ponad 100 lat. Wykorzystano ją do pochowania człowieka, który trafił na cmentarz utworzony w rejonie dzisiejszych ulic Taborowej i Obozowej. Sąsiadowały tu ze sobą dwie nekropolie, a pod koniec lat 90-tych XIX wieku wybudowano tu kaplicę grobową.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak przypomina lazarz.pl, gdy kończyła się I Wojna Światowa, teren przy cmentarzach przekształcono w ogródki działkowe dla Niemców. Po zakończeniu II Wojny Światowej przestano tu chować zmarłych, a w latach 50-tych cmentarze zamieniły się w park (dziś to Park Manitiusa), ogródki działkowe oraz teren Milicji Obywatelskiej. Pod stopami osób odwiedzających dzisiejszy park wciąż pochowani są zmarli. Ekshumowanie wszyskich zwłok z tego miejsca, a z pewnością są ich tysiące, byłoby bardzo kosztowne i technicznie trudne do przeprowadzenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro