Reklama

Rozchodnik na dachach poznańskich przystanków. Takich wiat do końca roku ma być jeszcze więcej

fot. Mariusz Wiśniewski / FB

Roślinność wraz z nastaniem wiosny pojawia się na dachach poznańskich przystanków.

Od lipca 2019 roku w całym mieście trwa wymiana wiat na przystankach komunikacji miejskiej. Wymianę nadzoruje Grupa MTP (właściciel firmy City Marketing zajmującej się reklamą outdoorową). Nowe wiaty wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Konstrukcja ma kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm oraz ściany boczne wykonane ze szkła. Wiaty są wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, a także ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Nowością jest też kilka tzw. zielonych wiat. Już w marcu na ich dachach zasadzony został rozchodnik. Takie wiaty jak już wcześniej informowaliśmy stanęły przy placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i Małych Garbarach. Nowe wiaty charakteryzują się nowoczesnym designem - informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Na początek stanie ich 8 w śródmieściu. Pod koniec tego roku miejskie spółki PIM i MTP planują kolejne ok.20 takich wiat - dodaje.


Rozchodnik jest niewielką rośliną, występującą na terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
2.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro