Reklama
Reklama

"Kosmiczny pociąg" znowu przeleci nad Poznaniem. Aż dwa razy jednego wieczoru!

fot. Zbigniew
fot. Zbigniew

Co jakiś czas do naszej redakcji docierają maile z prośbą o ustalenie, czym są "tajemnicze" statki powietrzne pojawiające się pod osłoną nocy na naszym niebie.

Czytelnicy piszą o jasnych punktach w rzędzie, które poruszają się jak samoloty, ale w konwoju. To nic innego jak "kosmiczny pociąg" utworzony przez satelity Elona Muska. Nasz czytelnik uwiecznił w środę przelot partii 60 Starlinków:

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Dziś także warto spojrzeć w niebo, bo aż dwa razy nad naszymi głowami satelity ponownie utworzą jasną łunę na niebie. Pierwszy przelot odbędzie się między 20.22 i 20.30, a drugi między 21.56 i 22.00. Spektakl trwa zaledwie kilka minut, a by go zobaczyć, nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Wystarczy czyste niebo.

Przypominamy, że Elon Musk chce, by na ziemskiej orbicie krążyło nawet ponad 10 tysięcy takich urządzeń. Mają m.in. zapewniać internet w trudno dostępnych miejscach jako konstelacja Starlink.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
25.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro