Reklama
Reklama

Pierwszy z ozdrowieńców w Wielkopolsce oddał osocze, by pomóc chorym na Covid-19. To Łowczy Krajowy z Krotoszyna

Zdjęcie ilustracyjne | fot. sabinurce / pixabay.com

Paweł Lisiak w czwartek pojawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

To właśnie tutaj ozdrowieńcy, a więc osoby, które przeszły Covid-19, mogą oddawać osocze wykorzystywane do walki z chorobą u innych pacjentów. Lisiak był jedną z pierwszych osób zakażonych koronawirusem w powiecie krotoszyńskim. Wiele osób to jego obwinia o to, że w powiecie krotoszyńskim jest tak dużo zarażonych. Łowczy Krajowy wraz ze swoją żoną wydali nawet stosowne oświadczenie w tej sprawie, w którym odnoszą się do zarzutów. Walkę z koronawirusem przegrał m.in. ojciec Lisiaka.

Jak podaje krotoszynska.pl, Lisiak przyznaje, że decyzja o oddaniu osocza była naturalna. Łowczy Krajowy stwierdził, że jeśli może komuś pomóc w walce z chorobą, robi to.

Już w połowie kwietnia pisaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zatwierdziło nową terapię w walce z Covid-19. Lekarze mogą wykorzystywać w leczeniu osocze osób, które zostały wyleczone z choroby spowodowanej koronawirusem. W osoczu ozdrowieńców znajdują się przeciwciała, które są skuteczne w walce z wirusem. Na świecie stosowano już tę metodę i przynosiła bardzo dobre wyniki. Stan chorych, nawet bliskich śmierci, zaczynał się poprawiać po podaniu osocza.

Poznańskie RCKiK przy ulicy Marcelińskiej jest jednym z ośrodków w Polsce, w którym ozdrowieńcy mogą oddać osocze. Osoby, które były zakażone i zostały wyleczone, muszą być całkowicie zdrowe, a także muszą mieć dwukrotnie zrobiony test na koronawirusa z wynikiem negatywnym. - Koszty pobrania i opracowania osocza ponosi państwo. Dawcą mogą zostać osoby, które są ozdrowieńcami, ale które nie przekraczają maksymalnie 60. - 65. roku życia i nie mają chorób przewlekłych - mówił nam w połowie kwietnia Krzysztof Olbromski, szef RCKiK w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro