Reklama

"Radioaktywna chmura" nad Polską? Komunikaty ministerstwa i Państwowej Agencji Atomistyki

By Ingmar Runge - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26854806 | fot. Elektrownia w Czarnobylu
By Ingmar Runge - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26854806 | fot. Elektrownia w Czarnobylu

Państwowe instytucje odniosły się do krążącego w społeczeństwie "fake newsa".

Od kilku dni za pomocą mediów społecznościowych, różnych komunikatorów i wiadomości SMS kolportowana jest informacja o "radioaktywnej chmurze", która nadciąga nad Polskę. Autor "zaleca" w niej pozostanie w domu i zamknięcie wszystkich okien. Skażenie miałoby być efektem pożarów, które w ostatnich dniach pojawiły się w rejonie byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Treść wiadomości przypomina te sprzed kilku tygodni, mówiące o rzekomym odcięciu Poznania i innych miast od świata. Źródłem wiedzy jest zazwyczaj wuj lub ciotka z ministerstwa, względnie kuzyn pracujący dla rządu lub znajomy z bliżej nieokreślonego "instytutu atomistyki".

Niestety, informacja wzbudziła niepokój u części społeczeństwa, również poznaniaków. Jak zawsze w podobnej sytuacji zalecamy zachowanie spokoju i czerpanie informacji z oficjalnych źródeł - podobne "łańcuszki" będą prawdopodobnie pojawiać się w przestrzeni publicznej coraz częściej, a trwająca pandemia tylko sprzyja ich rozprzestrzenianiu.

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Klimatu. - Ministerstwo Klimatu informuje, że sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stanowczo zaprzeczamy pojawiającym się w przestrzeni publicznej nieprawdziwym informacjom w tym zakresie. Jednocześnie zapewniamy, że służby nadzorowane przez Ministra Klimatu na bieżąco monitorują sytuację - czytamy w komunikacie resortu.

Podobne stanowisko zajęła PAA. - Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszanie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego - poinformowano.

Bieżącą sytuację radiacyjną można śledzić tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
7 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro