Reklama
Reklama

Teatr Animacji obchodzi 75. urodziny!

fot. Teatr Animacji

Poznań był jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym pod koniec II wojny światowej rozpoczęła działalność scena lalkowa.

Instytucja została formalnie powołana do istnienia 9 kwietnia 1945 roku. Spektakle wystawiał Poznański Teatr Marionetek znany dzisiaj jako Teatr Animacji. Pierwsza premiera teatralna wystawiona został już kilka dni później, był to "Śpiewak leśny" Henryka Żuchowskiego.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


W mieście spustoszonym przez II wojnę światową, znalezienie przestrzeni na działalność teatralną było niełatwym zadaniem, jednak dzięki determinacji m.in. Haliny Lubicz, pierwszej dyrektorki teatru udało się w końcu znaleźć opustoszałą salkę w kamienicy przy kościele pw. Św. Marcina. To właśnie w niej 17 kwietnia "45 roku zainaugurował swoją działalność Poznański Teatr Marionetek - mówi Agata Drwięga z Teatru Animacji.
Niektórzy starsi mieszkańcy są przekonani, że od momentu wyburzenia kamienicy przy kościele św. Marcina, teatr lalek w ich mieście przestał istnieć. My uważamy jednak, że w teatrze najważniejsza nie jest nazwa ani budynek. Teatr tworzą pozytywni wariaci zakochani w sztuce oraz widzowie pragnący brać udział w spektaklach. W stolicy Wielkopolski te dwie grupy nieustannie spotykają się już od 75 lat - dodaje Agata Drwięga.


Teatr przez trwający stan epidemii zwiesił działalność stacjonarną. Widzowie cały czas mogą brać udział w życiu instytucji. Do niedzieli (19.04) można obejrzeć online jeden z ich najnowszych spektakli. "Nowe szaty Króla" w reżyserii Artura Romańskiego. Ponadto Teatr Animacji udostępnił piosenki z dwóch koncertów aktorsko-lalkowych: "Miłość nie boli, kolano boli" oraz "La La Lalki".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
20.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro