Reklama
Reklama

Nieznany album ze zdjęciami Paderewskiego trafił do Poznania

I.J. Paderewski w czasie obiadu (miejsce nieznane, ok. 1920 roku); | fot. WMN

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości pozyskało album zawierający 138 niepublikowanych dotąd zdjęć Ignacego Jana Paderewskiego.

Fotografie przedstawiają działalność publiczną i życie prywatne kompozytora. Autor zdjęć i albumu nie jest znany. Przypuszczamy, że był nim jeden z sekretarzy Paderewskiego - informuje Anna Sochacka, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Album zawiera 138 dotąd niepublikowanych fotografii, dokumentujących działalność publiczną i życie prywatne Ignacego Jana Paderewskiego. Zdjęcia pochodzą z okresu od początku 1919 roku czyli objęcia stanowiska premiera polskiego rządu, aż do drugiej połowy lat 30-tych czyli założenia z inicjatywy m.in. Paderewskiego i gen. Sikorskiego tzw. Frontu Morges (opozycyjnego wobec sanacji). Fotografie pokazują Paderewskiego jako premiera, dyplomatę ale też prywatnie z żoną i przyjaciółmi, w tym bardzo szczegółowo posiadłość Mistrza Riond-Bosson w szwajcarskim Morges - dodaje Sochacka. Nie ma wątpliwości, że są to zdjęcia dużej wartości historycznej. Wszystkie są czarno-białe lub w sepii i zachowały się w bardzo dobrym stanie - kończy.

Album kupiliśmy na aukcji organizowanej przez antykwariat ze Szczecina. Prawdopodobnie sprzedała go rodzina potomków jednego z sekretarzy, która jednak chciała zachować anonimowość - wyjaśnia prof. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Przez najbliższe dni wybrane zdjęcia będzie można oglądać na stronie internetowej WMN, profilu FB i Instagramie.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro