Reklama
Reklama

Ruszyła produkcja polskiego testu na koronawirusa. Powstał w Poznaniu i kosztuje zaledwie 53 złote

Zdjęcie ilustracyjne | fot. AhmadArdity / 103 zdjęcia

Dla porównania, ten wykorzystywany obecnie, kosztuje aż 400 złotych.

Test przygotowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jak informuje Gazeta Wyborcza, rząd zamówił 150 tysięcy polskich testów. Obecnie testy zamawiane są poza Polską i kosztują sporo - 400 złotych za sztukę. Test stworzony w Poznaniu kosztuje jedynie 53 złote.

Produkcja rozpoczyna się w radomskim zakładzie Medicofarma. Odczynniki niezbędne do przygotowania testu dostarczają natomiast poznańska firma Future Synthesis oraz gdyńska A&A Biotechnology. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapłaciło już 8 mln złotych za przygotowanie 150 tysięcy testów, które trafią do Ministerstwa Zdrowia. Radomska firma ma ich produkować 20 000 tygodniowo.

Gdy zakończy się produkcja "rządowych" testów, ruszy produkcja testów przeznaczonych na sprzedaż. Będą mogły je kupić także szpitale. Czy maszyna przeprowadzająca testy w poznańskim szpitalu będzie mogła wykorzystywać polskie testy? - Tego jeszcze nie wiemy, czy test będzie kompatybilny ze sprzętem ze Szwajcarskiej - mówił na środowej konferencji Jacek Jaśkowiak. Prezydent dodał też, że niepokoją go doniesienia o spadającej liczbie wykonywanych testów w Polsce. - Mam nadzieję, że w końcu będziemy tych testów w kraju robić więcej - dodał.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro