Reklama
Reklama

Poznańskie stowarzyszenie apeluje do premiera: wprowadźcie zakaz poruszania się po ogródkach działkowych

fot. policja
fot. policja

Z takim apelem wystąpiło Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Na naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o sytuacji na terenie ogródków działkowych w Wielkopolsce. Policjanci pojawiają się przy nich regularnie apelując, by działkowcy pojawiali się tutaj tylko, gdy jest taka konieczność. Z relacji naszych czytelników wynika, że użytkownicy działek stosują się do obostrzeń i ogródki działkowe świecą pustkami.

Inne informacje ma poznańskie Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. - Będąc wyrazicielem opinii wielu samorządowców, którzy mają na uwadze dobro i zdrowie publiczne, zwracam się do Pana Premiera o poszerzenie katalogu obszarów wyłączonych również o ogródki działkowe - pisze w liście do premiera Jacek Gursz, przewodniczący SGiPW.

- Tereny rodzinnych ogródków działkowych, które nie są przeznaczone do stałego zamieszkiwania, stały się obiektem wzmożonego uczęszczania. Z uwagi na dobrą pogodę, właściciele organizują tam często spotkania towarzyskie, gromadzą się ludzie w różnym wieku. Stwarza to zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby, a przede wszystkim braku jakiejkolwiek kontroli nad zgromadzeniami. Oprócz niedozwolonych skupisk ludzkich, warto zwrócić uwagę na fakt, iż zdarzają się przypadki odbywania kwarantanny w obiektach zlokalizowanych na terenie ogródków owocowo - warzywnych. Z pewnością tego rodzaju zabudowa nie sprzyja efektywnemu odseparowaniu oraz jakiejkolwiek kontroli nad tymi procesami. Biorąc pod uwagę dobro publiczne, zwracam się do Pana Premiera o podjęcie działań w powyższej sprawie - dodaje.

Odpowiedź na pismo przygotowało Ministerstwo Zdrowia. - Odnosząc się do kwestii ogródków działkowych czy działek rekreacyjnych, Departament pragnie zaznaczyć, że aktualnie przemieszczanie się powinno być uzasadnione i ukierunkowane na realizację tylko ważnej potrzeby życiowej. Jeśli wizyta ma na celu np. zabezpieczenie terenu, to istnieje możliwość odbycia takiej podróży. Jeżeli natomiast podróż ma charakter czysto turystyczny bądź towarzyski, wówczas objęta jest zakazem - podaje Ministerstwo Zdrowia. - Dodatkowo należy pamiętać, że każdy wyjazd stanowi potencjalne zagrożenie. Jednocześnie Departament wyjaśnia, że w przypadku wzmożonego ruchu na danym terenie (w tym przypadku terenie ogródków działkowych) na podstawie art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii władze samorządowe mogą wydać własne przepisy porządkowe w tym zakresie ograniczając dostęp do tych terenów.

W Poznaniu nie wprowadzono dotąd wspomnianych ograniczeń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro