Reklama
Reklama

Jesteś ozdrowieńcem? Oddaj osocze! Możesz to zrobić w Poznaniu i pomóc w walce z pandemią

Zdjęcie ilustracyjne | fot. sabinurce / pixabay.com

Okazuje się, że osocze osób, które wyzdrowiały z Covid-19, jest bardzo pomocne w walce z wirusem.

Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zatwierdziło nową terapię w walce z Covid-19. Lekarze mogą wykorzystywać w leczeniu osocze osób, które zostały wyleczone z choroby spowodowanej koronawirusem.

Od wtorku można pobierać osocze od dawców - ozdrowieńców. W ich osoczu znajdują się przeciwciała, które są skuteczne w walce z wirusem. Na świecie stosowano już tę metodę i przynosiła bardzo dobre wyniki. Stan chorych, nawet bliskich śmierci, zaczynał się poprawiać po podaniu osocza.

Ozdrowieńcy z Polski mogą oddawać osocze w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Takie znajduje się m.in. w Poznaniu przy ulicy Marcelińskiej 44. - Dziś startujemy, mamy opracowaną procedurę, to dla nas zupełnie nowa rzecz - mówi Krzysztof Olbromski, szef RCKiK w Poznaniu. - Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby to osoby, które zostały wyleczone z Covid-19 same się do nas zgłaszały po prostu do nas dzwoniąc, ale z całą pewnością będziemy też sami próbowali się z nimi kontaktować i będziemy ich zachęcać do oddawania osocza. W ten sposób mogą pomóc w walce z pandemią - dodaje.

Osoby, które były zakażone i zostały wyleczone, muszą być całkowicie zdrowe, a także muszą mieć dwukrotnie zrobiony test na koronawirusa z wynikiem negatywnym. - Koszty pobrania i opracowania osocza ponosi państwo. Dawca musi tylko podjąć decyzję, że chce pomóc - zaznacza Olbromski. Są jednak pewne ograniczenia. - Dawcą mogą zostać osoby, które są ozdrowieńcami, ale które nie przekraczają maksymalnie 60. - 65. roku życia i nie mają chorób przewlekłych. Mogą to być osoby z całej Polski - kończy.

Przypominamy, że w Wielkopolsce za ozdrowieńców uznaje się dotąd 19 osób. W całej Polsce jest ich około 600.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro