Stara Rzeźnia zyska nowe oblicze. Pierwsze wyburzenia już trwają
Mieszkania i towarzyszące im lokale użytkowe już niedługo mogą stanąć na terenie Starej Rzeźni - niezbędne procedury dobiegają już końca.
Kończy się postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla terenu Starej Rzeźni. To oznacza, że w ciągu miesiąca będzie możliwe wydanie inwestorowi decyzji, uprawniającej do wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Na terenie zabytkowego zespołu, w kwartale ograniczonym ulicami: Północną, Garbary, Grochowe Łąki, miałaby powstać inwestycja, która ma nadać życie tej części Poznania.
Jej koncepcja utrzymuje osiowość pierwotnego założenia Starej Rzeźni. Pomimo wprowadzenia zabudowy na obrzeżach kwartału z przyległych ulic nadal będzie możliwy wgląd na zabytkowy zespół. Nowa zabudowa pod względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst poprzemysłowej architektury, ale także w sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej ul. Grochowe Łąki. Zostaną uwzględnione osie widokowe na Wzgórze Św. Wojciecha, Stare Miasto i Cytadelę - informują miejscy urzędnicy.
Plac przed zespołem Rzeźni będzie miał charakter przestrzeni publicznej z zakomponowaną zielenią oraz małą architekturą. Podkreślone zostanie też reprezentacyjne główne wejście od strony ul. Garbary.
Po dokładnej analizie urbanistycznej zdecydowano, że zabytkowa tkanka zostanie uzupełniona o zabudowę mieszkalną i nowe obiekty komercyjne. Inwestycja obejmuje około 600 nowych mieszkań oraz lokale użytkowe - również w parterach budynków mieszkalnych. Nowe obiekty nawiążą wysokością do sąsiednich kamienic sięgając maksymalnie do 25 m nad poziomem terenu - tłumaczą urzędnicy.
Istniejące budynki Starej Rzeźni - o powierzchni zabudowy około 15 000 m2 - zostaną zaadaptowane na nowe funkcje. Ich wnętrza będą odpowiednio dostosowane również pod względem konstrukcyjnym. Przewidziano m.in. gastronomię, handel, biura czy miejsca dla kultury. W sąsiedztwie części zachodniej kompleksu, u podnóża Wzgórza św. Wojciecha powstanie ciąg komunikacyjny pieszo-rowerowy, łączący obszar Starego Rynku z zielonymi terenami poznańskiej Cytadeli - dodają.
Inwestor zaplanował też około 1000 miejsc parkingowych, z czego większość będzie umiejscowiona w parkingach podziemnych. Nie wyklucza się częściowego ograniczenia strefy płatnego parkowania dla lepszego wyeksponowania historycznego założenia urbanistycznego Starej Rzeźni.
Jak już informowaliśmy ze względu na prowadzone w tym miejscu wyburzenia do 23 maja stopniowo wprowadzane będą zmiany organizacji ruchu na ul. Północnej w rejonie skrzyżowania z ul. Garbary oraz na ul. Grochowe Łąki.
Przypomnijmy. W połowie 2018 roku właścicielem Starej Rzeźni przy ulicy Garbary stał się Vastint Poland. Kompleks, o którym mowa powstał w 1900 roku. Przez lata funkcjonowała tu rzeźnia, która na początku swojej działalności należała do najnowocześniejszych w Europie. Czasy świetności ma dawno za sobą, a na terenie Starej Rzeźni odbywały się przede wszystkim wydarzenia kulturalne oraz pchli targ.
Najpopularniejsze komentarze