Reklama

Matka udusiła dwulatka, nad którym wcześniej się znęcano. Minister Ziobro odwołał prokuratora

fot. Policja
fot. Policja

Wracamy do tragicznych wydarzeń z Chodzieży.

W połowie marca w jednym z mieszkań na terenie miasta ujawniono zwłoki dwuletniego chłopca. Jego matka usłyszała zarzut zabójstwa, z kolei jej partner znęcania się na dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Anicie K. grozi dożywocie, a Martinowi K. 10 lat więzienia.

Na jaw wyszły ponadto kolejne okoliczności. Chłopiec już jesienią trafił do szpitala ze złamaną nogą. Choć lekarze wykluczyli wypadek, a o całej sprawie dowiedziała się policja i prokuratura, to nie wszczęto żadnego postępowania. "Głos Wielkopolski" informował kilka dni temu, że według akt sprawy chłopczyk był m.in. zmuszony do zjadania karmy dla szczurów i przypalany papierosami.

Już wcześniej stanowisko stracił szef chodzieskiej policji. To nie koniec konsekwencji personalnych. - Po dokonaniu analizy sprawy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu Prokuratora Rejonowego w Chodzieży. Nadto z uwagi na szczególnie rażące zaniedbania asesora, prowadzącego sprawę znęcania się nad chłopcem, Prokurator Generalny zdecydował o odwołaniu go ze stanowiska.Wcześniej Prokurator Okręgowy w Poznaniu stwierdził uchybienia i nieprawidłowości w pracy Prokuratury Rejonowej w Chodzieży. Zawiesił w czynnościach Prokuratora Rejonowego tej jednostki, a także asesora, który prowadził sprawę dotyczącą małoletniego - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wobec obu prokuratorów wszczęto również postępowanie dyscyplinarne.

Sprawa zabójstwa chłopca oraz wcześniejszego znęcania się nad nim została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Czynności w sprawie zostały powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przedmiotem postępowania jest także prawidłowość działań podejmowanych przez policjantów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro