Reklama
Reklama

Poznański test na obecność koronawirusa w najbliższych dniach ma trafić do produkcji

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Prototyp testu na obecność koronawirusa opracowali naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Celem wsparcia zaopatrzenia w zestawy do izolacji oraz detekcji wirusa ICHB PAN postanowił opracować własny test, w oparciu o odczynniki wyłącznie polskich producentów oraz odczynniki własnej produkcji. Powinien on być gotowy do końca tygodnia. Pracownicy ICHB PAN deklarują również pomoc w organizowaniu dodatkowych centrów diagnostycznych w Polsce - informowali pod koniec marca przedstawiciele ICHB PAN. Instytut chce pomóc w przeprowadzaniu testów wojewódzkiemu Sanepidowi wykorzystując do tego najwyższej klasy aparaturę znajdującą się w instytucie.

Jak dziś poinformowało Radio ZET polski test na obecność koronawirusa już w najbliższym czasie trafi do produkcji. Test został już sprawdzony na niemal stu pacjentach, a próby wypadły pomyślnie. Teraz ma być testowany w Państwowym Instytucie Higieny. Jak podkreślają dziennikarze Radia ZET złożony już został wniosek o rejestracje a start produkcji jest kwestią dni. Produkcją zajmie się Medicofarma z Radomia.

Test ma kosztować ok. 50-80 złotych - ma być o wiele tańszy od tych sprowadzanych z Chin, za które trzeba zapłacić 400 zł. Jak przekazał Radiu ZET prof. Marek Figlerowicz młodzi naukowcy, z zespołu, który opracował test w ramach wolontariatu pracowali w laboratorium dniem i nocą przez ostatnie 3 tygodnie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro