Reklama
Reklama

Rozpoczyna się Triduum Paschalne, wyspowiadałeś się z hejtowania w internecie?

fot. czytelnik

Dziś Wielki Czwartek.

Wielki Czwartek to rozpoczęcie Triduum Paschalnego - najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym katolików. To czas ostatnich przygotowań do Wielkanocy, która w tym roku będzie inna niż zazwyczaj. Ze względu na epidemię poznaniacy nie mogą tłumnie uczestniczyć w mszach świętych. Te najważniejsze będą więc transmitowane.

O 11.00 w katedrze poznańskiej odbędzie się Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Triduum Paschalne rozpocznie się o godzinie 17.30 Mszą Wieczerzy Pańskiej w katedrze, również pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. To msza sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Piątek w katedrze o 17.30 odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej.

W tym roku w Wielką Sobotę nie będą się odbywać święcenia potraw w kościołach. Nie zabraknie jednak najważniejszej celebracji w roku liturgicznym katolików - Wigilii Paschalnej Wielkiej Nocy. W katedrze poznańskiej rozpocznie się o godzinie 22.00. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane. Szczegóły TUTAJ.

Choć Wielkanoc już za kilka dni, spowiedź wielkanocna trwa od Środy Popielcowej aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która przypada 7 czerwca. Większość wiernych wyspowiada się przed Wielkanocą, ale obecnie część z nich boi się iść do kościoła. Opcją jest np. spowiedź samochodowa, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Wierni mogą też skorzystać z aktu żalu doskonałego. Co to takiego? Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, wierny "jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej". - Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe - można przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Warto pamiętać, że spowiadamy się z grzechów śmiertelnych i ciężkich, a lista tych drugich z roku na rok jest coraz dłuższa. Wśród grzechów ciężkich znajdują się m.in. mobbing, hejtowanie w internecie, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, korzystanie z zapłodnienia metodą in vitro, nadmierne bogacenie się, znęcanie się nad zwierzętami, czy sprzedaż cnoty w internecie. Wyspowiadać się trzeba także z przekrętów finansowych, produkowania niezdrowej żywności, czy zatruwania środowiska poprzez np. palenie śmieci w piecu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro