Reklama
Reklama

17-letni Wielkopolanin złożył skargę w ONZ na działania ministra Szumowskiego

minister Łukasz Szumowski | fot. PAP, Wojciech Olkuśnik

Zdaniem Mikołaja Wolanina, część obostrzeń w naszym kraju wprowadzono bezprawnie.

- Wprowadzane w Polsce ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem są potrzebne. Należy jednak zauważyć, że muszą być wprowadzane zgodnie z prawem! Zakaz poruszania się czy ograniczenie manifestowania własnej religii, rzecz jasna, należało wprowadzić, lecz należy zauważyć, że zostały one wprowadzone bezprawnie - informuje Mikołaj Wolanin z Nowego Tomyśla, który w lipcu skończy 18 lat.

- Minister Łukasz Szumowski, wydając swoje rozporządzenia, przekroczył daną mu delegację ustawową i tym samym złamał Konstytucję oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Tym samym w sposób bezprawny ograniczone zostały prawa człowieka (MPPOiP oraz Konstytucja dozwalają na to tylko w trybie ustawowym), co skutkuje tym, że konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Należy bowiem zauważyć, że nawet w najtrudniejszej sytuacji organy państwowe muszą przestrzegać obowiązującego ich prawa, o czym pisał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar - dodaje.

Wolanin postanowił więc złożyć skargę na działania ministra Szumowskiego do Rady Praw Człowieka ONZ. - Mam nadzieję, że Rada wyda odpowiednią instrukcję w tej sprawie i zobowiąże ministra do naprawy tej sytuacji oraz wprowadzenia tych ograniczeń, tym razem, w sposób całkowicie legalny - kończy.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
19.73 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro