Reklama
Reklama

Na działkach coraz większy ruch. Czy można z nich korzystać?

fot. policja Grodzisk Wlkp.
fot. policja Grodzisk Wlkp.

Stanowisko w tej sprawie zajął Polski Związek Działkowców.

- Dla wielu osób działka to odskocznia. Namiastka własnego ogrodu. Pamiętajcie, że również na działkach obowiązują Was nowe obostrzenia - szczególnie zakaz gromadzenia się, zachowania odpowiedniej odległości od innych. Zachowajcie zdrowy rozsądek, a grille i imprezki przełóżcie na później - apelują wielkopolscy policjanci.

Jak informuje Polski Związek Działkowców, obecnie nie ma przepisu, który zakazywałby działkowcom przebywania na terenie ROD. Równocześnie Krajowy Zarząd PZD przyznaje, że ma świadomość powagi sytuacji i dlatego zdecydowano się na zamknięcie terenów ROD dla osób trzecich. - W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny - wyjaśnia Polski Związek Działkowców.

Okazuje się, że są przypadki nakładania mandatów na działkowców przebywających na swojej działce lub udających się na nią. - Powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego - zaznacza PZD. Mimo to jednak apeluje do użytkowników działek, by ograniczyli wizyty na ogródkach działkowych do minimum. - Przy należytej ostrożności pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro