Reklama
Reklama

Prezydent Poznania i Nextbike chcą zniesienia zakazu korzystania z rowerów miejskich

fot. UMP
fot. UMP

Nextbike Polska postuluje, by rowery miejskie pozostały dostępne dla użytkowników od poniedziałku do piątku.

- Wystosowaliśmy pismo do premiera w sprawie zakazu korzystania z rowerów miejskich. Mam nadzieję, że nastąpią zmiany, które pozwolą ludziom bezpiecznie się przemieszczać rowerami miejskimi po polskich miastach - mówił w trakcie czwartkowej konferencji Jacek Jaśkowiak.

List w tej sprawie napisała do premiera także firma Nextbike Polska, a więc operator Poznańskiego Roweru Miejskiego. - Z pełnym zrozumieniem przyjmujemy apel o pozostanie w domach i ograniczenie aktywności w przestrzeni publicznej. W związku z obecną sytuacją i panującą pandemią pragniemy zapewnić, że w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników także podejmujemy kroki mające na celu zapewnienie im ochrony. Zapewniamy, że w wypadku konieczności przemieszczania się po mieście, rower jest rozsądnym i bezpiecznym wyborem przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny - piszą przedstawiciele Nextbike Polska. - Kryzys jest poważny i dotyczy wszystkich. Rower miejski pozwala uniknąć komunikacji zbiorowej i umożliwia bezpieczniejsze, zdrowsze dotarcie do pracy, sklepu czy apteki. Wiele osób polega na rowerach miejskich Nextbike jako na zrównoważonym sposobie codziennego transportu. Obserwujemy, że osoby, które muszą przemieszczać się po mieście korzystają także z rowerów, które są obecnie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Wybierając je, nie zbliżamy się do innych i zwalniamy miejsce w transporcie zbiorowym - zauważają.

Nextbike w liście zauważa, że w wielu miastach na świecie w dobie pandemii władze zachęcają mieszkańców do korzystania z rowerów, w tym rowerów miejskich. - Paryskie rowery miejskie od 1 kwietnia są nieodpłatne za przejazdy krótsze niż godzina. Włodarze Bogoty, wielu miast duńskich i brytyjskich oraz rząd niemiecki wyraźnie stawiają na jednoślady. Węgierski Klub Rowerowy zachęcającą do przesiadania się na rower, podkreślając, że jest nie tylko zdrowy, ale też uwalnia od tłumu.

- Zrozumiałe jest ograniczenie rekreacyjnego wykorzystania rowerów w trakcie wolnych dni. Mając na uwadze liczne głosy użytkowników postulujemy o zapewnienie możliwości korzystania z rowerów miejskich w dni robocze od poniedziałku do piątku i wyłączenie możliwości korzystania z rowerów jedynie w weekendy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
11℃
4℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
16.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro