Reklama
Reklama

UAM pracuje nad specjalnym testem. Pokaże on kto jest odporny na koronawirusa!

UAM | fot. prof. UAM dr. hab. inż. Jakub Rybka

Uniwersytet im. Adam Mickiewicza włączył się w walkę z koronawirusem.

Obecnie dostępne testy pozwalają w dość krótkim czasie zdiagnozować czy dana osoba jest zakażona. - Jednakże, ta metoda nie daje odpowiedzi na pytanie czy pacjent posiada odporność przeciwko koronawirusowe, którą mógł nabyć poprzez kontakt z patogenem. Jest to istotne z perspektywy osób, które przeszły chorobę bezobjawowo - tłumaczy Małgorzata Rybczyńska, rzecznik UAM.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Takie osoby nie są podatne na zakażenie, mogą więc bez obaw wrócić do życia społecznego, nie będąc przy tym zagrożeniem dla innych.

Dlatego zespół naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM pod kierownictwem wicedyrektora CZT UAM prof. UAM dr. hab. inż. Jakuba Rybki, podjął badania nad wytworzeniem niezbędnych komponentów testu immunologicznego dedykowanego diagnostyce SARS-CoV-2.

- Wirusolog prof. Florian Krammer (kolega prof. Rybki z lat doktoranckich na Universitaet für Bodenkultur w Wiedniu) wraz ze swoją grupą badawczą z Icahn School of Medicine at Moun Sinai w Nowym Jorku jest autorem pierwszego, niekomercyjnego testu pozwalającego wykryć odpowiedź immunologiczną pacjenta przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Dzięki poparciu władz rektorskich UAM i dyrektora CZT prof. Bronisława Marciniaka, Centrum Zaawansowanych Technologii UAM wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM (zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Sobczaka) podjęło działania mające na celu wytworzenie komponentów testu, opracowanego przez prof. Krammera. Test oparty jest o dwa białka wirusowe, które wiążą się specyficznie do odpowiednich przeciwciał, obecnych w krwi pacjenta. Jest to czuły i specyficzny test, pozwalający na przebadanie ogromnej ilości próbek, w stosunkowo krótkim czasie - tłumaczyła Małgorzata Rybczyńska.

Test zostanie wdrożony natychmiast po opracowaniu i będzie udostępniony powszechnie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro