Reklama

Szereg nowych ograniczeń: spacery w pojedynkę, a w sklepie trzech klientów na kasę. Sklepy przez 2 godziny dostępne tylko dla seniorów

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poznaliśmy nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

- Docierają do nas sytuacje z Zachodu i wiemy, że sytuacja tam jest niezwykle trudna. Chcemy uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów. Nawet bogatsze kraje mogą mieć problem z takim zakresem pandemii - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy być gotowi na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy również wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, żeby nie doszło do sytuacji jak we Włoszech, gdzie stosuje się segregację chorych na tych, których można leczyć lub nie - dodał.

Szef rządu przekazał, że od środy na chodnikach trzeba będzie zachować 2 metry odległości od innych osób. Wyjątkiem będzie opieka nad dzieckiem lub niepełnosprawnym.

Osoby poniżej 18. roku życia będą mogły poruszać się po chodnikach tylko z dorosłym.

Kolejne ograniczenia zostaną wprowadzone w dostępie do parków, bulwarów, skwerów i innych miejsc rekreacji - będą one zamknięte. Premier Morawiecki podkreślał, że nowe zakażenia to m.in. osoby, które "złapały" koronawirusa podczas spacerów.

Wprowadzono także zakaz korzystania z rowerów miejskich oraz zamknięto wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie, salony tatuażu itp.

W sklepie będzie mogła przebywać w jednym momencie maksymalnie liczba klientów równa trzykrotności liczby kas. Sklepy przez dwie godziny dziennie (10:00-12:00) dostępne wyłącznie dla seniorów powyżej 65. roku życia. Te osoby będą mogły zrobić zakupy również poza tymi godzinami.

W przypadku urzędów pocztowych limit osób przebywających w lokalu to dwóch klientów na okienko. Na bazarach to trzy osoby na stoisko.

W weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane. Otwarte pozostaną jednak apteki, drogerie czy sklepy spożywcze.

14-dniową zostaną objęte nie tylko osoby wracające z zagranicy, ale również ich domownicy.

Premier przekazał, że ograniczenia wprowadzono "na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro