Reklama
Reklama

Wydano dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii: co ze świętami i pierwszą komunią?

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Arcybiskup Stanisław Gądecki w dokumencie wyjaśnia precyzyjnie, jak w najbliższym czasie będą wyglądać m.in. nabożeństwa.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, od środy w nabożeństwach uczestniczyć może maksymalnie 5 osób, nie wliczając w nie osób sprawujących posługę. - Oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wejście. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte - wyjaśnia w dekrecie Metropolita Poznański.

Co ze spowiedzią? - Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub - w razie takiej niemożliwości - w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach Archidiecezji zorganizować należy spowiedzi parafialne - dodaje.

Zbliża się Wielki Tydzień, który w tym roku dla wiernych będzie wyjątkowy. - Mszę Świętą Krzyżma Metropolita Poznański odprawi w Wielki Czwartek o godz. 10.00 jedynie w wąskim gronie kapłanów i usługujących. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które w zakrystii katedry księża proboszczowie dekanatów poznańskich i podpoznańskich oraz księża dziekani pozostałych dekanatów mogą odebrać w Wielki Piątek, Wielką Sobotę lub w dni powszednie Oktawy Wielkanocy. Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów Archidiecezji, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii - zapowiada Stanisław Gądecki. Celebracje Świętego Triduum Paschalnego z katedry poznańskiej będą transmitowane w radiu i telewizji. Arcybiskup zachęca wszystkich księży, by także organizowali transmisje ze swoich kościołów np. w mediach społecznościowych. W tym roku w kościołach nie odbędzie się święcenie pokarmów. - W parafiach nie należy organizować poświecenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. "święconka" ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.

Co z pierwszą komunią świętą? Archidiecezja Poznańska bierze pod uwagę dwa warianty. W dwóch wariantach do Wielkanocy nie będą się odbywać spotkania dla dzieci komunijnych. - Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół po Wielkanocy, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości - tłumaczy. - Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

- Serdecznie dziękuję kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a wszystkim wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Żywię nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę wszystkich, aby nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczają, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa. Na czas wielkopostnych trudów z serca błogosławię - kończy Stanisław Gądecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
16.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro