Reklama
Reklama

Od środy ograniczenia w poruszaniu się! Mocne limity pasażerów w komunikacji miejskiej

fot. Włodzimierz Hoppel

We wtorek ogłoszono kolejne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji prasowej, że od środy będzie można wychodzić z domu jedynie do pracy, na zakupy, apteki, do lekarza czy na spacer z psem. Zakaz poruszania nie obejmuje pomocy najbliższym, możliwa będzie więc np. podróż samochodem do członków najbliższej rodziny.

Ponadto w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogła przebywać jedynie liczba pasażerów równa liczbie miejsc siedzących, podzielonych przez dwa, tak, aby co drugie miejsce było wolne.

Obowiązywać będzie również zakaz zgromadzeń w których wezmą udział więcej niż dwie osoby. Nie będzie to dotyczyć życia w domach prywatnych - a więc spotkań np. 4 osobowej rodziny przy stole. Z kolei w mszach i pogrzebach będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób, nie licząc kapłanów i pracowników firmy pogrzebowej.

Minister Łukasz Szumowski apelował o rozsądek i podkreślał, że tylko radykalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń.

Szef resortu zdrowia poinformował, że nie ma obecnie uzasadnienia epidemicznego dla wydzielania określonych miast czy obszarów Polski, ponieważ zakażenia są w miarę równomiernie rozłożone na terenie całego kraju.

Premier Morawiecki przekazał, że rząd chce w terminie przeprowadzić matury i inne egzaminy oraz wybory. Wyraził nadzieję, że po Wielkanocy sytuacja zacznie wracać do normy.

Wprowadzone od środy ograniczenia będą obowiązywać do soboty 11 kwietnia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro