Reklama
Reklama

W centrach handlowych otwarte sklepy jubilerskie i z zabawkami?

fot. Włodzimierz Hoppel

Do naszej redakcji docierają sygnały o tym, że w poznańskich centrach handlowych otwarte są nie tylko "sklepy pierwszej potrzeby".

Od poniedziałku dostajemy sporo zapytań w tej sprawie. Nasi czytelnicy zwracają uwagę, że w centrach handlowych pootwierane są lub były w tym tygodniu np. sklepy sprzedające zabawki, sklepy z biżuterią czy zegarkami, a także market budowlany Leroy Merlin w CH Posnania. Czy te sklepy mogą być otwarte?

W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego można przeczytać, że w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 metrów kwadratowych ustanowiono ograniczenie handlu detalicznego najemcom zajmującym się w przeważającym wymiarze handlem:

wyrobami tekstylnymi,

wyrobami odzieżowymi,

obuwiem i wyrobami skórzanymi,

meblami i sprzętem oświetleniowym,

sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego,

artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Równocześnie w rozporządzeniu zaznaczono, że zakazuje się na terenie galerii handlowych prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Jak widać, w rozporządzeniu nie wyróżniono np. sklepów z biżuterią, zabawkami czy... marketów budowlanych mimo że ogłaszając zmiany minister zdrowia zapowiedział, że w centrach handlowych otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie.

Jak wygląda sytuacja w centrum handlowym Posnania, a więc największym w regionie? - Stosujemy się do wszystkich zaleceń administracji publicznej, zarówno Prezesa Rady Ministrów i odpowiednich członków jego gabinetu, jak i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rozporządzenie z dnia 13 marca 2020 r. nałożyło na nasz obiekt szereg ograniczeń w prowadzeniu handlu, pragnę jednak przypomnieć, że centra handlowe są jedynie platformą do prowadzenia biznesu, dlatego decyzję o otwarciu sklepów podejmują samodzielnie poszczególni najemcy - wyjaśnia Mariusz Kania, rzecznik Posnanii.

- Zarządca Posnanii, firma Apsys, jako aktywny członek Polskiej Rady Centrów Handlowych zainicjował w ramach tej organizacji kontakt z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w celu doprecyzowania zapisów wspomnianego rozporządzenia, tak, aby wyrażało ono intencje Prezesa Rady Ministrów zakomunikowane podczas konferencji prasowej 13 marca - dodaje. - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi najemcami, którzy surowo przestrzegają wypracowanych przez nas procedur. Na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji i jeśli pojawią się zmiany w regulacjach dotyczących funkcjonowania galerii handlowych, dostosujemy się do nich bezwzględnie - zapowiada Kania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro