Reklama

Pracownicy Amazon apelują do wojewodów o zamknięcie magazynów w Polsce

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Z taką prośbą wystąpiły związki zawodowe.

Związki chcą zamknięcia polskich magazynów firmy Amazon. - Kilka dni temu premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Zamknięto m.in. teatry, szkoły, biblioteki, restauracje. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Jednocześnie zakłady, każdego dnia skupiające tysiące osób narażonych na śmiertelne skutki zarażenia wirusem SARS-CoV-2, nadal działają. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale także ich rodzin i całych społeczności w których żyją. W takiej sytuacji wszystkie dotychczas wprowadzone restrykcje tracą sens - mówi Maria Malinowska ze związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Związkowcy zauważają, że w magazynach pracuje wiele osób młodych, które mogą być nosicielami koronawirusa, ale też osoby w średnim wieku i seniorzy. - Zdecydowana większość pracowników jest dowożonych autobusami pracowniczymi, w których podróżują w jedną stronę nawet 2 godziny, co dodatkowo podkreśla skalę zagrożenia i jego zasięg terytorialny, wykraczający znacznie poza granice województw, w których ulokowane są magazyny - podkreśla Grzegorz Cisoń z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Amazon Polska.

Pisma wysłano do wojewodów z regionów, w których działają magazyny Amazon. Trafiło więc także do wojewody wielkopolskiego - Łukasza Mikołajczyka.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 16.03.2020 r., godz. 19.59
    Aktualizacja
    poniedziałek, 16.03.2020 r., godz. 19.59
    Otrzymaliśmy stanowisko Amazon w tej sprawie. - Jesteśmy odpowiedzialną firmą, która na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo swoich pracowników, partnerów i klientów. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań oraz środków zapobiegawczych we wszystkich obszarach naszego biznesu, aby odpowiednio zarządzać zaistniałą sytuacją. Poniżej przedstawiamy przykładowe działania, które podjęliśmy w trosce o naszych pracowników w związku ze zwiększonym zagrożeniem epidemicznym: zwiększyliśmy częstotliwość i intensywność sprzątania we wszystkich obiektach Amazon, zobowiązaliśmy wszystkich pracowników do pozostania w domu i zwracania się o pomoc medyczną, jeśli się źle poczują, nasze rozmowy rekrutacyjne na większość stanowisk odbywają się teraz online, poprosiliśmy wszystkich pracowników o częste mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, zwłaszcza po wyjściu do łazienki, przed jedzeniem oraz po kaszlu, kichaniu lub wydmuchaniu nosa. Jeżeli mydło i woda nie byłyby łatwo dostępne, należy użyć środka do higieny rąk na bazie alkoholu o stężeniu powyżej 60%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro