Reklama
Reklama

Pierwszy bocian w słynnym gnieździe w Przygodzicach

fot. Agata Dera z www.bociany.przygodzice.pl
fot. Agata Dera z www.bociany.przygodzice.pl

Pojawił się szybciej niż zazwyczaj.

- W tym roku rychła wiosna spowodowała szybszy niż zwykle przylot bocianów białych. W niedzielę o godz. 15.50 na gnieździe pod kamerą www.bociany.przygodzice.pl pojawił się pierwszy ptak - informują autorzy projektu obserwacji kamerą internetową gniazda bocianów białych "Blisko bocianów". - Spędził na nim około 40 minut, po czym wyfrunął - zapewne na żerowisko i co istotne - wrócił na noc. To dobrze, bo oznacza, że siedlisko zostało zajęte. Czekamy na drugiego bociana - dodają.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W ubiegłym roku bociany pojawiły się pierwszy raz w gnieździe 23 marca. Bociany "zimują" w Afryce, ale ich lęgowiska znajdują się m.in. na terenie Polski. Niezmiennie kojarzą się się z nadejściem wiosny, a ich przylot interpretowany jest jako ostateczny koniec zimy.

Podczas sezonu, każdego dnia losy bocianiej pary śledzą setki tysięcy osób z Polski, Niemiec, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i blisko 200 innych państw. Obserwacja bocianów jest możliwa dzięki projektowi "Blisko bocianów" prowadzonemu przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy z Gminą Przygodzice i TK Telekom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
61.42 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro