Reklama

Pracownicy Volkswagena domagają się wstrzymania produkcji. Piszą list otwarty do zarządu i władz RP

fot. archiwum
fot. archiwum

Część pracowników obawia się o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin.

Pracownicy firmy Volkswagen Poznań swój list otwarty skierowali do zarządu firmy w Poznaniu i do władz RP. Proszą w nim, by wstrzymano produkcję ze względu na pandemię. Domagają się też uruchomienia funduszu wsparcia pracowników na okres większych wydatków na opiekę medyczną podczas pandemii oraz, by nie kończyć umów z pracownikami tymczasowymi aby nie tracili opieki zdrowotnej przyznanej zatrudnionym w VWP, w czasie gdy najbardziej jej potrzebują.

Oto pełna treść listu otwartego do zarządu VW Poznań oraz władz RP przesłana do nas w sobotę:

"VW Poznań jest największym zakładem pracy w Wielkopolsce. Potężna sieć logistyki wiąże każdą z wielkopolskich fabryk VW z miastami i zakładami w Europie. Podczas gdy zamykane są kolejne, dużo mniejsze placówki w kraju, taśmy w naszych fabrykach działają z pełną prędkością. Firma nie zmniejszyła nawet wyśrubowanych norm produktywności, choć Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o oszczędzanie organizmów w okresie pandemii.

Mało tego: prosząc nas o wyrozumiałość, w oficjalnym komunikacie z 11.03 zarząd VW przyznaje, że nie nadąża ze... stałym dostarczaniem mydła w naszych łazienkach "ze względu na ogromny globalny popyt".

Wobec realnego zagrożenia zdrowia pracowników w tak dużym skupisku ludzkim jak fabryki VW, OZZ Inicjatywa Pracownicza przy VW Poznań żąda:
1. Wstrzymać produkcję z zachowaniem 100 proc. wynagrodzenia.
2. Uruchomić fundusz wsparcia pracowników na okres większych wydatków na opiekę medyczną podczas pandemii.
3. Do końca pandemii nie kończyć umów z pracownikami tymczasowymi aby nie tracili opieki zdrowotnej przyznanej zatrudnionym w VWP, w czasie gdy najbardziej jej potrzebują.

Jeśli zarząd VW Poznań nie spełni natychmiast ww. żądań, apelujemy do władz RP o pilną interwencję w celu ich spełnienia oraz wyciągnięcie konsekwencji za narażanie przez VWP zdrowia i życia swoich pracowników.

O obawach informują na Facebooku przedstawiciele OM NSZZ "Solidarność" w Volkswagen Poznań.Pracownicy zrzeszeni w Inicjatywie Pracowniczej przy Volkswagen Poznań"


W piątek o aktualnej sytuacji fabryki Volkswagena informowała rzeczniczka.


Zgodnie z naszą aktualną wiedzą, u żadnego z pracowników Volkswagen Poznań nie stwierdzono do tej pory zakażenia wirusem, żaden też z pracowników nie jest hospitalizowany, czy poddany kwarantannie zaleconej przez służby sanitarno-epidemiologiczne - informuje Patrycja Kasprzyk.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników, świadomi zagrożeń epidemiologicznych, podjęliśmy dodatkowo szereg działań minimalizujących ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS - CoV-2 w szczególności: przy głównych wejściach do wszystkich zakładów oraz wejściach do hal zamontowaliśmy dozowniki z płynem dezynfekującym, wdrożyliśmy procedury medyczne w dziale Ochrony Zdrowia, uruchomiliśmy specjalną infolinię dla pracowników i przełożonych obsługiwaną przez zakładową służbę zdrowia, co do zasady wstrzymaliśmy wyjazdy służbowe, całkowicie wstrzymaliśmy możliwość zwiedzania zakładów, wzmocniliśmy także komunikację dotyczącą profilaktyki i przeciwdziałania COVID-19. O wdrożonych środkach profilaktycznych poinformowaliśmy także naszych dostawców i firmy współpracujące. Ograniczamy prace firm zewnętrznych na terenie zakładów do absolutnie niezbędnych. Ponadto pracownicy, których zakres zadań na to pozwala mają możliwość pracy zdalnej. Wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt pośredni bądź bezpośredni z osobami zarażonymi proszone są zgodnie z wytycznymi GIS o nawiązanie kontaktu ze służbami sanitarnymi i stosowanie się do ich wytycznych - dodała.

W tej chwili nie ma ryzyka utraty ciągłość produkcji tak w zakładach Volkswagena w Poznaniu, Swarzędzu jak i we Wrześni. Dostawy odbywają się zasadniczo zgodnie z harmonogramem. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie dlatego monitorujemy ją na bieżąco - kończy rzeczniczka Volkswagena.

  • Aktualizacja
    niedziela, 15.03.2020 r., godz. 18.40
    Aktualizacja
    niedziela, 15.03.2020 r., godz. 18.40
    Po południu zwrócił się do nas jeden z pracowników Volkswagena z informacją, że nie wszyscy zgadzają się z postulatami Inicjatywy Pracowniczej."Chcemy pracować, zarabiać pieniądze....jednocześnie dbamy o zalecaną higienę w miejscu pracy oraz w życiu prywatnym, aby zminimalizować ryzyko zarażenia. Wiemy też jak ten świat jest skonstruowany..."-napisał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro