Reklama
Reklama

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego będą wspierać szpitale w walce z koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View

W piątek 13 marca wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał porozumienie z rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzejem Tykarskim.

W ramach porozumienia studenci medycyny - wolontariusze - będą wspierać działalność szpitali i Sanepidu. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk może skierować studentów medycyny (IV, V i VI rok) - wolontariuszy - do pracy w podmiotach leczniczych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa pacjentów w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowaniem na chorobę zakaźną COVID-19.

Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie rektora Uniwersytetu Medycznego w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Studenci będą wspierać m.in. wstępną segregację chorych. Bardzo cenna jest deklaracja rektora dotycząca możliwości wykonywania badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa. Ta pomoc pozwoli nam przyspieszyć działania związane z badaniem próbek pobranych od osób będących w kwarantannie. To dla nas kluczowe, aby na tym wstępnym etapie zapobiegać niebezpieczeństwu - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Dziękuję bardzo wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy dziś są naszymi bohaterami, i którzy swoją postawą czynią wielkie rzeczy - dodaje wojewoda.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Tykarski zadeklarował wojewodzie kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej wsparcie w zakresie badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa w laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jesteśmy przygotowani do realizacji badań. Mamy odpowiedni sprzęt i kadrę specjalistyczną do przeprowadzenia badań. W razie potrzeby możemy wprowadzić zmianowy system pracy, co spowoduje, że będziemy mogli tygodniowo przebadać do tysiąca przypadków - mówi rektor prof. Andrzej Tykarski. Zadeklarował on też pełne wsparcie szpitali klinicznych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego dla działań na rzecz walki z koronawirusem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro