Reklama
Reklama

Pracownicy Kolei Wielkopolskich boją się o zdrowie. "Dostaliśmy po opakowaniu chusteczek antybakteryjnych"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Do naszej redakcji napisali pracownicy Kolei Wielkopolskich.

- Wszyscy pracownicy tej spółki boją się, o siebie, swoje rodziny i najbliższych. Co robi Urząd Marszałkowski i Prezes KW? Niewiele. W zeszłym tygodniu dali pracownikom drużyn pociągowych po 1 opakowaniu chusteczek antybakteryjnych (sztuk 40), pracownikom administracji nic - czytamy w liście. - Pracownicy drużyn konduktorskich, jak i maszyniści nie mogą się doprosić od ponad tygodnia o chusteczki, rękawiczki i maseczki - dodał autor.

- Jeden z pracowników spółki, który wrócił z Włoch został poddany kwarantannie, przebadany, ale ludzie, którzy w spółce mieli z nim kontakt już nie - opisywano.

List przekazaliśmy Kolejom Wielkopolskim, a w piątek wieczorem otrzymaliśmy odpowiedź.

- Spółka Koleje Wielkopolskie jest głęboko zaangażowania w działania związane z ochroną pracowników i pasażerów pojazdów Spółki przed koronawirusem SARS-CoV 2. Zarząd oraz wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę, że rozprzestrzenianie się choroby jest niezwykle dynamiczne dlatego wszelkie czynności prewencyjne wprowadzane są niezwłocznie i na bieżąco modyfikowane oraz doskonalone - zapewniono nas w wiadomości podpisanej przez Piotra Malarskiego, Pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem.

- Nasza Spółka niezwłocznie podjęła odpowiednie działania zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną, by zapobiegać pojawieniu się wirusa SARS-CoV 2 w budynkach i pojazdach użytkowanych przez Spółkę, a w przypadku zidentyfikowania zagrożenia, ograniczyć negatywne skutki jego działania oraz rozprzestrzenianie. Zgodnie z wytycznymi WHO, Spółka kładzie nacisk na przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych, prewencyjnych i informacyjnych w stosunku do pracowników, współpracowników, jak również i podróżnych - dodał Piotr Malarski. Nie sprecyzował jednak o jakie konkretnie działania chodzi.Poniżej pełna treść oświadczenia:

Spółka Koleje Wielkopolskie jest głęboko zaangażowania w działania związane z ochroną pracowników i pasażerów pojazdów Spółki przed koronawirusem SARS-CoV 2. Zarząd oraz wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę, że rozprzestrzenianie się choroby jest niezwykle dynamiczne dlatego wszelkie czynności prewencyjne wprowadzane są niezwłocznie i na bieżąco modyfikowane oraz doskonalone .

Nasza Spółka niezwłocznie podjęła odpowiednie działania zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną, by zapobiegać pojawieniu się wirusa SARS-CoV 2 w budynkach i pojazdach użytkowanych przez Spółkę, a w przypadku zidentyfikowania zagrożenia, ograniczyć negatywne skutki jego działania oraz rozprzestrzenianie. Zgodnie z wytycznymi WHO, Spółka kładzie nacisk na przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych, prewencyjnych i informacyjnych w stosunku do pracowników, współpracowników, jak również i podróżnych.

Jako przewoźnik kolejowy realizujący misję publiczną jaką jest transport osób na terenie województwa wielkopolskiego zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka ciąży na nas w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa podróżnych i naszych pracowników.

Rozumiemy, że obecna sytuacja może powodować u niektórych osób, w tym również naszych pracowników poczucie zagrożenia, szczególnie w sytuacji natłoku różnych wiadomości czasami daleko odbiegających od rzeczywistego stanu rzeczy i pochodzących z niezweryfikowanych źródeł. Staramy się na bieżąco przekazywać do wszystkich zainteresowanych informacje o pojawieniu się dodatkowych zagrożeń i podejmowanych przez Spółkę działaniach.

Odnośnie opisanej w mailu do Państwa sytuacji dot. powrotów z urlopu pracowników przebywających za granica, pragnę poinformować, że Zarząd Spółki podjął decyzję o czasowym odsunięciu od wykonywania czynności służbowych do czasu zweryfikowania przez odpowiednie służby czy nie występuje potencjalne podejrzenie zagrożenia epidemiologicznego. Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy informacji mogących świadczyć o występowaniu takiego zagrożenia w stosunku do tych osób jak i osób kontaktujących się z nimi. Nie potwierdzono również jakiegokolwiek zagrożenia w stosunku do innych pracowników sygnalizujących złe samopoczucie w pracy spowodowane objawami przeziębieniowymi.

W celu zapewnienia pełnej informacji dotyczących podejmowanych przez nas działań na bieżąco zbieramy informacje i opracowujemy i aktualizujemy specjalny "Raport dotyczący stanu przygotowania Spółki Koleje Wielkopolskie na wypadek pojawienia się koronawirusa SARS-CoV 2, wywołującego chorobę COVID-19" . Z treścią raportu zapoznajemy zarówno organizatora przewozów (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego), krajową władzę bezpieczeństwa (Urząd Transportu Kolejowego) oraz naszych pracowników (poprzez stronę intranetową).

W swoich działaniach kierujemy się podstawową zasadą obowiązującą w sytuacjach kryzysowych: na bieżąco analizujemy dane, podejmujemy niezbędne działania przy dostępnych zasobach, przekazujemy informacje w celu minimalizacji wystąpienia zachowań niepożądanych w tym również paniki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
28.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro