Reklama
Reklama

Jak mógłby wyglądać plac przed Dworcem Zachodnim?

fot. UM Poznań

Miasto i Politechnika Poznańska prezentują prace studentów.

Studenci architektury z Politechniki Poznańskiej wzięli udział w warsztatach semestralnych, dzięki którym mogli przekonać się jak pracuje się nad projektem konkretnej przestrzeni publicznej. - Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskie łącznie złożyli pięć prac, spośród których sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę ex aequo trzem zespołom projektowym. Nagrodzeni zostali: Paweł Danielak, Bartłomiej Bruzda oraz Nina Lipowska za projekt pt. "Piesi Górą", Marceli Sobański i Aleksandra Stoltz za pracę pt. "Mediateka", a także Agnieszka Baszak, Anna Chojnacka, Julia Ciesielska i Hanna Zielezińska za koncepcję pt. "Dworzec Zachodni" - informują urzędnicy.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Pierwszy z zespołów zaproponował wielki, zielony plac rozciągający się od Dworca Zachodniego po tereny targowe. Drugi z kolei wprowadził w przestrzeń przed dworcem dodatkową, schowaną częściowo poniżej poziomu placu zabudowę z funkcją centrum kultury. Trzeci z zespołów uznał, że nie należy dokonywać rewolucji, a założona kilka lat temu zieleń może zostać wykorzystania i uzupełniona.

Studenci przygotowywali koncepcję dla terenu znajdującego się przed Dworcem Zachodnim, na którym działa m.in. parking buforowy. - Projektanci nie mieli łatwego zadania. Postawiono przed nimi szereg wymagań. Przedstawiciele MPU sugerowali, aby zmodyfikować istniejący układ drogowy, zachowując jednak stary szlak komunikacyjny wzdłuż budynku poczty, który musi także zapewnić obsługę znajdujących się tam nieruchomości. Pracownicy MIR i ZDM postulowali, aby odsunąć układ drogowy od dworca, by stworzyć wygodną strefę pieszą bez konieczności przejść przez jezdnię. Sugerowali także powstanie przed dworcem strefy kiss&ride. Miejskie jednostki wskazywały również, na potrzebę zwiększenia ilości terenów zielonych czy większą integrację placu i ul. Głogowskiej z terenami MTP.

Piotr Libicki z Zarządu Dróg Miejskich przyznaje, że pomysły studentów "wniosły dużo świeżości i skłoniły do głębszej refleksji nad tym obszarem". Nie wiadomo jednak, czy plac realnie się zmieni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

"Wiosna" w Poznaniu, nad Wartą tłumy
8℃
5℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
57.47 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro