Reklama
Reklama

Problemy poznańskiej sieci sklepów z elektroniką. Złożono wniosek o postępowanie sanacyjne, będą zwolnienia

fot. materiały prasowe

Chodzi o Komputronik - jedną z najdłużej działających sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce.

Komputronik ma siedzibę w Poznaniu. Jak informuje PAP Biznes, właśnie w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto złożono wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, którego celem jest "poprawa sytuacji" firmy.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Okazuje się, że Komputronik otrzymał niedawno negatywne decyzje Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w sprawie postępowań kontrolnych dotyczących podatku VAT za trzy miesiące 2014 roku. Urzędnicy zakwestionowali prawidłowość rozliczeń VAT, w związku z czym "powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln PLN (plus należne odsetki szacowane przez emitenta na 18,7 mln PLN). Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu".

Wraz z wnioskiem o postępowanie sanacyjne zaprezentowano wstępny plan restrukturyzacji zakładający m.in. zwolnienie 1/5 pracowników. Komputronik rozpoczyna rozmowy z wybranymi bankami dotyczące uzgodnienia dalszego modelu finansowania. W ubiegłym tygodniu jeden z banków wypowiedział spółce umowę kredytową.

Komputronik wydał oświadczenie, w którym uspokaja swoich klientów. - W ocenie Zarządu jak i dwóch niezależnych doradców podatkowych, decyzja (Urzędu Celno-Skarbowego) jest rażąco bezpodstawna i zawiera wiele błędów formalnych i proceduralnych, zatem prawdopodobieństwo jej uchylenia jest wysokie. Otrzymanie negatywnej decyzji przekłada się na utrudnienie rozmów z instytucjami finansującymi Grupę Kapitałową i w krótkim terminie stanowi dla Spółki ryzyko utrzymania płynności finansowej. Zarządy obydwu Spółek są zdeterminowane do utrzymania działalności i podkreślają, że sanacja jest procesem prowadzącym do uzdrowienia przedsiębiorstw. Jednocześnie równolegle prowadzone są intensywne rozmowy z instytucjami finansującymi, partnerami biznesowymi oraz Klientami - czytamy w oświadczeniu. - Zarząd Grupy Komputronik podkreśla, że pomimo podjętych działań, klienci indywidualni i biznesowi w dalszym ciągu mogą swobodnie korzystać z pełnej oferty obydwu spółek. Podjęte kroki nie mają wpływu na sprzedaż oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklep internetowy nadal będą prowadzić sprzedaż elektroniki, wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci będą mieć swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej oraz usługowej, a także będą bez przeszkód mogli korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Obydwie Spółki będą nadal, na dotychczasowych zasadach, realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową - zapewnia sieć.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro