Reklama
Reklama

Poznańskie forty - co dalej?

Miasto chce zagospodarować fortyfikacje. Prezydent powołał specjalny zespół roboczy, składający się z urzędników mających na celu opracować plan dalszego wykorzystania poznańskich fortów.

Fortyfikacje na terenie Poznania zostały zbudowane w XIX i na początku XX wieku. Jest to trzeci co do wielkości system tego typu w Europie.

Na razie trzynaście z osiemnastu poznańskich fortów należy do miasta. Niestety miasto jeszcze nie ma pomysłu co dalej z nimibędzie. Pojawiały się już różne plany. Zabytkowe forty miały być adaptowane na lokale użyteczności publicznej, jednak z uwagi na zniszczenia fortów, bunkrów i schronów okazało się to bardzo trudne.

Należy stwierdzić, że ciąglena wielką skalę spotykamy się z dewastacją tychhistorycznych zabytków. Z fortyfikacji kradzione jest wszystko elementy metalowe, a nawet cegły. To sprawiło, że zabytki są coraz rzadziej odwiedzane przez poznaniaków z obawy na własne bezpieczeństwo. W ostatnich latach forty stały się schronem dla bezdomnych, osób z półświatka przestępczego a nawet wagarowiczów.

Tymczasem na zachodzie Europy większość zachowanych tego typu obiektów, została zagospodarowana jako obiekty turystyczne na terenie których odbywa się wiele imprez tematycznych. Być może już niedługo będzie tak w Poznaniu - na pewno pomoże to w promocji miasta i zainteresuje turystów.

Czy forty powinny trafić w ręce prywatnych inwestorów?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro