Reklama
Reklama

Kliknęła w link w SMS i straciła prawie 6000 złotych

fot. policja

Już kilkakrotnie pisaliśmy na naszym portalu o oszustwie metodą na SMS. Niestety wciąż dochodzi do takich przestępstw.

Pod koniec stycznia pisaliśmy o próbie ściągnięcia z konta 11 000 złotych przez złodziei. Pieniądze udało się uratować. Mniej szczęścia mieli mieszkańcy powiatu kaliskiego, którzy kilka tygodni temu stracili 9000 i 2000 złotych. W ostatnich dniach dołączyła do nich mieszkanka powiatu ostrowskiego.

- 21 lutego ostrowscy policjanci zostali poinformowani przez mieszkankę powiatu o tym, że otrzymała wiadomość SMS, z treści której wynikało, że musi uregulować dopłatę za przesyłkę. Zadłużenie to wynosiło 0,89 złotych - informuje ostrowska policja. - Treść tej wiadomości nie wzbudziła u pokrzywdzonej żadnych podejrzeń z uwagi na okoliczność, że w ostatnim czasie wysyłała paczkę. Postanowiła uregulować rzekomą zaległość. Kobieta nie podejrzewała oszustwa i "kliknęła" w link. Została przekierowana na stronę logowania do swojego konta bankowego - dodają. Po zalogowaniu kobieta wykonała płatność. Szybko jednak zorientowała się, że z jej konta zniknęło nie niespełna 1 złoty, a prawie 6000 zł.

Wszystko wskazuje na to, że klikając w link kobieta weszła nie na stronę swojego banku, a łudząco podobną do oficjalnego bankowego portalu. Kobieta logując się do banku, a przynajmniej myśląc, że to robi, użyła linku i hasła, które wystarczyły oszustom do dokonania przestępstwa.

- W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą uzyskać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste - tłumaczyli na początku lutego policjanci z Kalisza.

Raz jeszcze apelujemy o to, by nie otwierać linków otrzymanych w SMS-ach dotyczących rzekomych dopłat do przesyłek czy uiszczenia opłaty na swój mikrorachunek. Niestety tego typu próby oszustwa zdarzają się coraz częściej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro