Reklama

W niedzielę rusza nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego: mniej rowerów trzeciej generacji. Rozbudują system 4G

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Poznaniacy będą mogli zacząć korzystać z rowerów w nocy z soboty na niedzielę, tuż po północy.

Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego, 1 marca uruchomionych zostanie 113 stacji PRM, w tym cztery sponsorskie. Łącznie dostępnych będzie na nich prawie 1000 rowerów trzeciej generacji (3G). Do dyspozycji mieszkańców będą też 562 rowery czwartej generacji (4G), które można wypożyczać poza stacjami, w istniejących 120 strefach wypożyczeń.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Na początku sezonu uruchomionych zostanie 8 nowych stref wypożyczeń dla rowerów bezstacyjnych. Powstaną na Kozim Rynku przy ul. Słupskiej, a także na ulicach Karlińskiej (przy Muszkowskiej), Bużańskiej, Kolejowej (przy Karwowskiego), Dolna Wilda (przy Urzędzie Skarbowym), Spychalskiego (POSiR), Palacza (przy Heweliusza), Czechosłowackiej (przy Łozowej).

Nextbike Polska, operator systemu PRM zapowiada, że w tym sezonie rowery i stacje mają działać sprawniej. Rowery bezstacyjne mają działać dłużej, zoptymalizowano też działanie komputera pokładowego roweru. Koszyki rowerowe wyposażono w baterie słoneczne, dzięki czemu rowerowa bateria będzie się ładować w trakcie używania jednośladu. Niemożliwe będzie wypożyczenie roweru ze słabą baterią.

Co ciekawe, w trakcie zimowej przerwy, wyeliminowano z systemu aż 244 rowery trzeciej generacji, które nie nadają się do dalszego użytkowania. Oznacza to, że rowerów 3. generacji będzie w tym sezonie mniej niż w roku ubiegłym. W zamian miasto planuje rozszerzyć system rowerów czwartej generacji o kolejnych 19 stref i 97 nowych rowerów. Rozbudowa ma się odbyć "w trakcie sezonu".

Ile to kosztuje? Wypożyczenie roweru na czas do 20 minut jest bezpłatne. Za wypożyczenie dłuższe, ale do godziny, płacimy 2 złote. Każda kolejna rozpoczęta godzina to 4 złote. Jeśli posiadamy kartę PEKA, mamy 30 minut za darmo, za pierwszą godzinę (od 31 do 60 minuty) płacimy 1 złoty, za drugą godzinę 2 złote, a każdą kolejną 4 złote. W ofercie znajdą się także rowery elektryczne, których wypożyczenie będzie kosztować 3 zł za pierwszą godzinę (przy pierwszych 20 minutach gratis) oraz 5 złotych za każdą kolejną.

Rowery trzeciej generacji to te, które wypożyczamy na stacjach rozlokowanych na terenie Poznania. Rowery czwartej generacji - bezstacyjne - wypożycza się i zwraca na terenie stref wyznaczonych w mieście. Jest ich 120, przy czym aż 80 z nich jest wyznaczona przy istniejących stacjach rowerów 3. generacji. Rower 4G oddając go parkuje się tak, by stał stabilnie i nie utrudniał ruchu drogowego, pieszego i rowerowego.

Tegoroczny sezon PRM potrwa od 1 marca do końca listopada. W przypadku rowerów 4G sezon może zostać wydłużony o miesiąc, a w przypadku rowerów 3G - nawet o trzy miesiące.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro